Baııklık sistemini güçlendirmenin önemi, özellikle salgın hastalıklar döneminde giderek artarken, bunun en önemli yolunun salıklı beslenmeden geçtii bildirildi. Salıklı beslenmek için sofralardan eksik edilmemesi gereken besin maddeleri ise badem, elma, yaban mersini, brokoli, kırmızı mercimek, somon, ıspanak, tatlı patates, sebze suyu, buday tohumu eklinde sıralandı.

ABDnin önde gelen salık merkezlerinden Mayo Clinic tarafından hazırlanan ve internette yayımlanan listedeki bu 10 besin maddesinin iyi birer vitamin, lif, mineral kaynaı olması, A ve E vitaminleri, beta karoten gibi fitonütrien ve antioksidan bileikler olması, kalp hastalıı bata olmak üzere dier hastalıkların riskini düürmesi ve düük kalorili olması eklinde özetlenen ”altın” kurallardan en az üçünü karıladıı belirtildi.

Mayo Clinic uzmanları, 10 mükemmel besini neden sofralardan eksik edilmemesi gerektiini öyle açıklıyor:

badem

-KALBİN EN İYİ DOSTU, BADEM-
Mayo Clinic uzmanlarının, “gözyaı” eklinde tanımladıı bademin tam bir magnezyum, demir, kalsiyum, lif ve bazı kanserlerin gelimesini ve kansızlıı  önleyen, vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım eden riboflavin içerdii ifade ediliyor.

Bademin bir porsiyonunda (23 adet) 75 miligram kalsiyum bulunuyor. Ayrıca, yine bir porsiyon badem, günlük alınması tavsiye edilen E vitamini ihtiyacının yarısını karılıyor. Tüm kuruyemiler gibi badem en iyi bitkisel protein kaynaklarından biri ve kalbin “en iyi dostu”. Badem yaı doymamı ya olması nedeniyle kandaki kolesterol düzeyini düürmeye yardımcı oluyor.

almelmavekadin

-KANSERİN DMANI, ELMA-
Elma, vücuda prostat, kolon ve akcier kanser hücrelerini büyük oranda öldüren moleküler parçacıklar salan ve bu sayede kanserin vücutta ilerlemesine de engel olan pektin maddesinin “mükemmel” kaynaı olarak gösteriliyor. Elmada kandaki kolesterol ve glikoz düzeyini düüren lifler bulunuyor.

Taze elma aynı zamanda çok iyi C vitamini kaynaı ve hücreleri koruyan bir antioksidan. Ayrıca ba dokusunu, damarları korumaya ve demir emilimini salamaya yardımcı oluyor.

brokol

KUVVETLİ ANTİOKSİDAN VE VİTAMİN ZENGİNİ BROKOLİ-
Brokoli, iyi birer kalsiyum, potasyum, folik asit ve lif kaynaı olmasının yanında kalp hastalıı, diyabet ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olan fitonütrienler içeriyor. A ve C vitamini içeren brokoli, ayrıca hücre koruyucu antioksidanlar ihtiva ediyor.

yaban mersini

SALIKLI YALANMA İİN YABAN MERSİNİ-
Yaban mersini zengin bir fitonütrien bitkisel bileik olarak gösteriliyor.Kızılcık gibi yaban mersinindeki fitonütrienler idrar yolu enfeksiyonları önlemeye yardımcı oluyor. Yaban mersini hafızayı güçlendirmeye yardımcı olurken, salıklı yalanma için vazgeçilmez bir besin olarak gösteriliyor.

Yaban mersini ayrıca düük kalorili lif ve vitamin kaynaı. 84 kalori olan 1 fincan taze yaban mersini 3,6 gram lif ve 14 miligram C vitamini içeriyor.

mecimek

MERCİMEK KALBİN DOSTU, KANSERİN DMANI-

Kırmızı mercimek iyi bir demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve merkezi sinir sistemi salıını korumakta önemli bir rol oynayan thiamin (B1 vitamini) kaynaı.

Düük kalori ve ya içeren, protein ve lif kaynaı olan kırmızı mercimek, aynı zamanda kalp hastalıı ve kanser gibi kronik hastalıkları önleyen fitonütrien içeriyor.

somon

SOMON, MKEMMEL BİR PROTEİN VE OMEGA-3 KAYNAI-
Somon kalp krizini önleyen Omega-3 ya asitleri açısından mükemmel bir kaynak. Omega-3, ani kardiyak ölümlere neden olabilen düzensiz kalp atılarını önlüyor, trigliserid düzeyini düürüyor, arter plaklardaki tıkanmanın büyümesini önlüyor, kan basıncını düürüyor, inme riskini azaltıyor. Mükemmel bir Omega-3 kaynaı olmasının yanı sıra somon, düük kolesterol ve doymu ya içeren mükemmel bir protein kaynaı olarak gösteriliyor.

ıspanak

ISPANAK BAIIKLII GLENDİRİYOR, SALARI VE CİLDİ GZELLETİRİYOR-
Ispanak yüksek oranda vitamin A ve C ve folik asit içeriyor. Vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım eden bir vitamin olan riboflavin içermesinin yanı sıra, aynı zamanda B-6 vitamini, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından iyi bir kaynak.

İçeriindeki bileikler baııklık sistemini güçlendirirken, salıklı saç ve cilt için de yardımcı oluyor.

patates

KANSER VE YALANMA KARITI, TATLI PATATES-
Tatlı patatesin koyu turuncu-sarı renginin yüksek antioksidan ve beta karoten seviyesini gösterdii bildirildi. Patatesteki A vitaminin yapı taı olan beta karoten, yalanmayı yavalatıyor, bazı kanser risklerini önlüyor. İyi bir lif kaynaı olan patates, B6, C ve E vitaminleriyle folik asit ve potasyum ihtiva ediyor.Tüm sebzeler gibi tatlı patates de düük ya oranı ve kalorisiyle beslenme programının “olmazsa olmazı” eklinde gösteriliyor. Küçük bir tatlı patateste sadece 54 kalori bulunuyor.

domates

KALP KRİZİNE KARI SEBZE SULARI-
Sebze suyu en çok vitamin, mineral ve besin deerleri açısından sebzede bulunan tüm yararlı bileenleri içeriyor ve sebzeleri beslenme programına dahil etmenin oldukça kolay yolunu sunuyor.

Domates suyu ve domates içeren sebze suları iyi bir likopen kaynaı. Kalp krizi, prostat bata olmak üzere bazı kanser türlerinin riskini azaltan antioksidanlar içeriyor. Bata hazır satılan domates suları olmak üzere bazı hazır sebze suları çok yüksek oranda sodyum içerebiliyor, dolayısıyla düük sodyum çeitlerinin seçilmesi öneriliyor.

bugday