Bahçıvan Kebabı

Malzemeler:

600 gr Kuzu kubaı
60 gr margarin
150 gr Arpacık soanı
150 gr Havuç
150 gr Bezelye
200 gr Domates
1 tatlı kaıı Tuz
150 gr alı fasulyesi
150 gr Kabak
50 gr Dolmalık biber
1/2 demet Dereotu
Baharat torbası
2.5 bardak Su

Hazırlanıı:

n hazırlık olarak arpacık soanlarını ayıklayıp, bütün olarak bırakın. Havucu kazıyın. İri zar biçimi dorayın. Bezelyeyi ayıklayın. Domatesi, kabuklarını soyup çekirdeklerini temizledikten sonra, iri zar biçimi dorayın. alı fasulyesinin kılçıklarını ayıklayın. Kabaı kazıyın. Dolmalık biberin sap ve çekirdekli kısımlarını alıp, atın. Her üç sebzeyi de, havuçta olduu gibi, iri zar biçimi dorayın.

Dereotunu yıkayıp iyice kuruladıktan sonra, ince kıyın. Yaın üçte birini oıta boy bir tencerede, otta atete eritin. Ya kızmaya balayınca arpacık soanı, havuç ve çalı fasulyesini ilave edip. ara sıra karıtırarak, 3-4 dakika sote edin. Dolmalık biber ve kabaı da katıp, birkaç dakika daha sote ettikten sonra, tencereyi ateten alın.

Kalan yaı, büyük bir tencerede, oıta atete eritin. Ya kızmaya balayınca, kubaı doranmı kuzu etini ilave edin. Atei açın. Etleri bir kevgirle ara sıra karıtırarak, 5-6 dakika, pembeleinceye kadar sote edin. Domatesi katın. Ara sıra karıtırmaya devam ederek, birkaç dakika daha piirin. Tuzunu koyup, karıtırın. Sebzeleri katın. Baharat torbasını ekleyin. Suyunu ilave edip, bir taım kaynatın. Bu arada tencerenin üzerinde oluan kefi, bir kevgirle alıp, atın.

Atei kısın. Tencerenin kapaını sıkıca örtün. Kebabı, aır atete 25-30 dakika, etler yumuayıncaya kadar piirin. Bu süre içinde, ara sıra tencerenin kapaını açıp, etlerin piip pimediini kontrol edin. Gerekirse piirme süresini uzatın.

AFİYET OLSUN.