Bafa gölü tabiat parkı, aydın’a balı söke sınırları içerisinde bulunuyor. Tam anlamıyla bir ku cenneti sayılan bölge, gerek doal gerekse tarihi kalıntılarının zenginliinin etkisiyle 1994′te tabiat parkı ilan edilmi.  Göl çevresi ılgınlardan, zeytinliklerden ve çam aaçlarından oluuyor.

Tarihi kalıntılar arasında bir yürüyü yapmak, akamları göl kıyısında günein batıını izlemek, doanın sessiz diline tanıklık etmek. Bütün bunlar size de büyülü sözcükler gibi geliyorsa, burası tam size göre.

Nasıl gidilir Neler yapılır

Bafa gölü tabiat parkı söke ilçesine 25 km. mesafede büyük menderes deltası’nın derhal güney dousunda yeralıyor. Bölgeye karayolu ile ulamak olası. Büyük kentlerden aydın’a otobüs seferleri düzenleniyor. Aydın’a kadar otobüsle geldiinizde, buradan bafa gölü çok yakın. Bundan baka didim de bafa gölü’ne yalnızca 30 km mesafede ve didim-bafa gölü arasında her 20 dakikada bir olmak üzere dolmu seferleri bulunuyor.

Bölge, gerek doası, gerekse tarihi kalıntılarının zenginliiyle deiik ilgi alanlarına hitabediyor. Barındırdıı ku çeitlerinin çokluuyla kubilim (ornitoloji) ile ilgilenen yerli ve yabancıların ilgi odaı olan bölgede, gölün batı kıyıısnda doal hayatı koruma dernei’nin bir gözlemevi var.

Latmos daının volkanik eteklerinde son derece enteresan yürüyü rotaları bulunuyor. Beparmak dalarının göle dik inen güneybatı eteklerinde bulunmakta olan tanınmı antik herakleia kenti içerisinde athena tapınaı, agora, konsey binası, hamam, tiyatro, nymphaion (çeme) ve endymion tapınaı bulunuyor. Antik sehirlerin en ilginçlerinden biri olan herakleia, kapıkırı köyü olarak da biliniyor. Kapıkırı’nda evler tatan yapılmı;  sırtını beparmak dalarına dayayan bu ta evlerin görüntüsü büyüleyici.

Sezonu

Gölü çevresi yılın her mevsiminde deiik ilgi alanlarından insanlara hitabedecek aktivitelere ideal.  Kubilimle ilgilenenler için kı ve bahar ayları bölgeye gelinebilecek en ideal zamanlar. Bu tarihlerde ku çeitleri gözlenebilir. Yine bahar ve yaz ayları yürüyüler yapmak ve antik kalıntıları gezmek açısından elverili zamanlar. Yaz mevsimi bölgede olabildiince sıcak geçse de, denize girmek isteyenler için uygun. Didim, bölgeye çok yakın.  Sonbahar da, yine, göl etrafında yürüyüler yapmak için ideal bir mevsim.

Bitki rtüsü ve Habitat

Yerli ve yabancı kubilim meraklılarının ilgi duyduklari nadir yerlerden biri olan büyük menderes deltası ve göl icinde bulunmakta olan menet adası, tepeli pelikan, cüce karabatak, angit, balıkçıl, deniz kartalı ve daha pek çok türü barındırıyor. Bölge bundan baka 300.000′nin üstünde farklı türden kularına kılak alanı niteliinde.  Göl içerisinde de pekçok balık türü yaıyor.

evre yöreler

Didim,  Milet,  Akbük

Nerede kalınır

Bafa gölü tabiat parkı içerisinde, kapıkırı köyünde konaklayabileceiniz ufak pansiyonlar var. Yaklaık 6 ufak pansiyon bulunuyor. Bu pansiyonlardan bazıları, çadır, uyku tulumu gibi malzemeleri de salayarak size kamp yapma seçenei de sunuyorlar.  Club natura oliva da gölün çok yakınında.

Ayrıca bölgeye çok yakın olan didim’de konaklayabileceiniz oteller bulunuyor. Didim’den her 20 dakikada bir bafa gölü’ne dolmu keresi var, bu dolmularla parka ulaım olası.  Bu nedenle, didim’de konaklarken, göl bölgesine günübirlik gelebilirsiniz.