Anneler Günü’nün yanında Babalar Günü biraz sönük kalır, çou zaman unutulur. Zaten babalar da bu tip günlere pek önem vermezler. Aslında Babalar Günü’nün de balangıç tarihi Anneler Günü kadar eskidir. Ondan sadece iki sene sonra, 19 Haziran 1910′da ABD’de Washington’da
balatılmıtır.

Sonora Smart Dodd, bir pazar günü kilisede, Anneler Günü kutlamaları sırasında, son çocuunu dünyaya getirirken ölen annesinden sonra bir sava gazisi olan babası W. Jackson Smart’ın annelik görevini üstlendiini, kendisi ve dier be erkek kardeini büyük fedakarlıklarla yetitirmeye çalıtıını düünür ve babalar için de bir gün olması gerektiine karar verir.

Gün olarak 5 Haziran yani babasının doum gününü düünür ama kilise gerekli hazırlıkları yapabilmek için bu tarihi 19′una erteler. Gazeteler daha Anneler Günü’nün gereklilii üzerinde tartıırlarken ortaya çıkan bu yeni güne. Anneler Günü’nde olduu gibi politik lider W. Jennings Bryan destek olur.

Babalar Günü, Anneler Günü gibi çabuk ve yaygın bir kabul görmez. ABD’de Kongre’nin hepsi erkek olan üyeleri bunun kendi kendilerine kutlanacak bir parti olacaını ileri sürerler. 1916′da Bakan Wilson, bu günü ailece evinde kutlarken 1924′te Bakan Coolidge bütün eyaletlere kutlama ile ilgili tavsiye mektupları gönderir.

Asıl kuvvetli baskı ise 1957 yılında Senatör M. Chase Smith tarafından uygulanır. Senatör ‘annelerimiz ve babalarımız arasında ayrım yapmayalım, kutlanmayacaksa ikisini de kutlama-yalım’ eklinde kamuoyu oluturmaya balar. Sonunda 1972 yılında yani öneriden tam 62 yıl sonra Babalar Günü, Bakan Nixon tarafından kalıcı olarak uygulamaya sokulur.

ABD’de Babalar Günü’ne o kadar isteksiz yaklaılmıtır ki İngilizler Avrupa’da ikinci bir cephe açmılardır. Onların hikayesine göre G.B. Johnson isimli bir İngiliz çocuu 2. Dünya Savaı sırasında Almanların Londra’ya yaptıkları bir hava saldırısı sonucu babasını kaybetmiti. Baba Johnson bütün aile bireylerini sıınaa yerletirdikten sonra en küçük çocuun evde kaldıını fark eder. Sıınaın kapısında evden aldıı küçüü canlı olarak teslim eder ama kendisi vurularak ölür. Oul Johnson da haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanması için çalımalar balatır ve yayılmasını salar.

Tarihte sadece Romalıların babalan ereflendirme günü olarak her yıl ubat ayında bir günü ayırdıkları biliniyor. Birçok kimse ise hatta kayınvalideler bile ekim ayının dördüncü pazar gününün, 1981 yılında ABD’de Temsilciler Meclisi’ne verilen bir önerge ile Kayınvalideler Günü olarak kararlatırıldıını bilmez. Ancak Senato bu meclis kararım ne imdiye kadar yürürlüe sokmu, ne de bu konudaki niyetini belli etmitir.