ayva

Ayvanın faydaları çok eski çalardan beri biliniyor. Romalılar parfümden, bala kadar her ey için ayvanın meyve ve çiçeklerini kullanmılar. Ayvanın meyvesi gibi çekirdei ve yaprakları da ie yaramakta boya ve kozmetik sanayinde, tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ayva, protein, eker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengin, tohumları ise ya ve protein içeriyor.

ocukların büyümesini ve gelimesini hızlandırıyor
Ayva, çocuklarda salıı korur, büyüme ve gelimeyi hızlandırır. Birçok hastalıa ifa olan ayva, kalp, akcier, boaz, mide, göz, baırsak ve aız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır. Her yata sinir sistemini güçlendirir, mide ve baırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler. Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha salıklı hale getirir.

Grip ve nezle de iyilemeyi hızlandırır. Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalıdır. Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan urup ve komposto ishale iyi gelmektedir. Vücudun gücünü artırarak, zinde tutmaya yardımcı olarak yorgunluk ve bitkinlikten korur. Aız kokusunu önler. İçerdii vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduu, varisi önledii ve varis tedavisine yardımcı olduu, cinsel gücü artırdıı bildirilmektedir. Kandaki kötü kolesterolü düürerek damar sertliinden korur. Ayva hoafı aızdaki yaraların iyilemesini hızlandırır. Tereyaında piirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronite iyi gelmektedir.

Ayva çiçei kaynatılıp içildiinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve ba arısına iyi gelir. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyilemeyi hızlandırır.

Aızdaki yaralar, boazdaki ilik ve arı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabilir.

Dudak çatlamalarını önlemek ya da iyiletirmek için de ayva çekirdekleri kaynatılıp dudaklar bu suyla yıkanabilir.

Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiinde sakinletirir ve uykusuzlua iyi gelir.