Ayvalık adaları tabiat parkı balıkesir sınırları içindedir. Bölge doal yapısının zenginlii ve güzellii bu nedenle 1995 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmitir. Bazı adalr bitki örtüsünden yoksun, bazıları ise seyrek bitki örtüsüne sahiptir. Eski daların tepelerinin uzanıları bölgedeki adaların oluumunda büyük rol oynamı ve , denizaltında doal peyzaj güzelliklerin olumasına sebep olmutur.

Nasıl Gidilir

Ayvalık’a ulaım karayolu ile gerçekletirilebilir. Ayvalık’ın karayolu ulaımını çanakkale – izmir ve balıkesir – izmir karayolları salamaktadır. Bunun yanısıra istanbul’dan balıkesir balantılı olarak denizyolu ve havayolu ile ayvalık’a ulamak olası. Yine balıkesir balantılı olarak ankara ve izmir’den, bandırma balantılı olarak istanbul’dan demiryolu ile ulaabilirsiniz. Ayvalık – balıkesir arası yaklaık 144 km’dir. ayvalık’a istanbul’dan ve ankara’dan belli balı otobüs firmaları tertipli olarak seferler düzenlemektedirler.

Ayvalık’a geldikten sonra ayvalık adaları’nın en büyüü olan alibey adası’na karayolu ulaımını olası kılan bir balantı vardır. adaya bu yolu kullanarak ulaabilirsiniz.

Ayvalık  Sezonu

Tipik akdeniz iklimi özellikleri belirten ayvalık’ta yazlar kurak ve sıcak kılar ise ılık ve yaılıdır. Bilhassa mayıs ve eylül aylarında ayvalık en parlak günlerini yaar. Deniz mevsiminin balaması ile ilçede büyük bir hareketlenme görülür. Bununla beraber ilkbahar aylarında da ayvalık’a doyum olmaz. Sonbahar aylarında ilçeye bir sessizlik hakim olur. Bu zamanlarda ilçeyi ziyaret ederek dinlenebilir, ilçenin otantik havasını soluyabilir ve sıcak insanları ile bol bol sohbet edebilirsiniz. Yazın bunaltıcı sıcaklarından sakınabileceiniz ilkbahar ve sonbahar ayları bu doal parkı kefetmek için ideal zamanlardır.

Aktivite Olanakları

Ayvalık tabiat parkı trekking aktivitesine çok ideal. Bundan baka adaların çokluu dalı sporu için elverili bir ortam salıyor. Bölgede dalgıçlık kursları düzenleniyor. Dalı aktivitelerine katılabilir, mavi suları kefe çıkabilirsiniz.

Ayvalık adalarının çokluu dalı noktası seçeneklerimizi artırmakla kalmayıp, tıpkı zamanda rüzgar ne yönden eserse essin kesinlikle bir tarafında sakin suları bulup teknemizi balama imkanı bulabilmekteyiz. Açık denizde bulunmakta olan mercan resifleri en iyi dalı noktalarıdır.

Adaların çevresinde her dereceden bröveli dalgıçların dalabilecei derinlikte yerler vardır; fakat açık sular profesyonel dalıcılar için uygundur. Kı aylarında denizsuyu ısısı dümesine karın yaz ortasında olabildiince yükselmektedir. Ayvalık yöresinde bulunmakta olan deli memet, ezherbey taı ve kerbela denen derin deniz dibi kayalıkları üstünde dünyanın hiç bir yerinde rastlanmayan güzellikte kırmızı yelpaze mercanları bulunmaktadır. Yörede en popüler dalı bölgeleri meline adası, incirli ada, kız adası, güne adası, kara ada, batık sılıı.

Ayrıca çamlık mevkii kamp yapmaya uygundur.

evre yöreler

Burhaniye, Bergama, Edremit

Nerede kalınır

Ayvalık içerisinde konaklayabileceiniz oteller bulunuyor.