aydilge (4)

Aydilge / Sanatçı

Müzik denizine hiç vakit kaybetmeden balıklama dalıp, sekiz yaında TRT Radyosu ocuk Korusu sınavlarını kazanan Aydilge, öndört yaında babasının yakasına yapııp Elektro gitar istiyorum! diye tutturmasının sonucunda, ilk gitarını elde etti ve kendi bestelerini yapmaya baladı. Aydilge, Küçük arkı Evreni isimli ilk albümünü Oyuncaı müzik olan bir kızın, sürprizlerle dolu oyuncak evi olarak tanımlıyor.

Lisedeyken evinin garajını Amerikan gruplarına özenerek, prova stüdyosu haline getirmek için ailesine epey bir dil döken ve sonrasında da çeitli bar ve etkinliklerde sahne alan Aydilge, Ankarada kalmaktan ve cover yapmaktan tatmin olamayacaını anlayıp üniversiteyi (birincilikle) bitirir bitirmez İstanbula taındı. Müzisyenliinin yanı sıra yazar olarak da iddialı tavrını sürdüren Aydilgenin; Kalemimin Ucundaki Düler (1998) Toplumsal Dönüüm Yayınları, Bulimia Sokaı (2002) Remzi Kitabevi, Altın Ak Vuruu (2004) Everest Yayınları tarafından yayımlanan üç kitabı bulunuyor.

Kayıtları Raks Marandiz Stüdyolarında Hakan Kurunun prodüktörlüünde gerçekleen albümdeki tüm arkı ve sözler Aydilgeye ait. Rock motiflerinin dou ezgileri ve elektronik alt yapılarla uyumlu bir ekilde dans ettii arkılarda, Aydilgenin kendine has vokali dikkat çekiyor.

Küçük arkı Evreni, Nisan 2006da EMI Müzik Türkiye etiketiyle yayımlandı.