Avril Lavigne

Avril Lavigne / Sanatçı

27 Eylül 1984 Kanada
Avril Ramona Lavigne Whibley (d. 27 Eylül 1984, Ontario, Kanada), Kanadalı Rock arkıcısı, müzisyen ve söz yazarı. Dünya çapında otuzbe milyon kopyadan fazla albüm satmıtır. 2006 yılında Canadian Business adlı dergiye göre Lavignenin Hollywoodda yer alan en zengin yedinci Kanadalı olduu söylenmitir.

Avril Lavignenin ailesi Fransız kökenli olduundan, arkıcının ismi de Fransızcadaki gibi (avril laviny olarak) telaffuz edilmektedir. Avril, Fransızcada Nisan, Lavigne (la vigne) de üzüm, ba anlamına gelmektedir. Ailesinin Fransız kökenli olmasına karın Avril Lavigne hiç Fransızca bilmemektedir.

Lavignenin ilk albümü olan Let Go, 2002 yılında çıktı. İkinci ve üçüncü albümleri olan Under My Skin ve The Best Damn Thing ise sırasıyla 2004 ve 2007 yıllarında çıktı. Bu albümlerin ikisi de Billboard 200 listesinde ilk sıraya yerlemeyi baardı. Avril Lavignenin bu listelerde en üst sıraya yerleen arkıları Complicated, Sk8er Boi, Im With You, My Happy Ending, Nobodys Home, Keep Holding On, Girlfrienddir.
Lavignein vejetaryen olduu bilinmektedir. Fakat, 2007 yılında yapılan bir röportajda Lavigne, et yemeyi tercih etmediini söylemi bununla beraber, vejateryenlikle ilgili bir yorum yapmamıtır.

Gençken Napaneede gittii bir pizza restoranında yedii zeytin parçalı pizzanın onun en sevdii yiyecekler arasında yer aldıı, kendisine ait olan Under My Skin Bonez adlı belgeselde belirtilmitir. Fakat buna ek olarak Avril Lavigne sesine zararlı olacaını düündüünden dolayı fazla pizza tüketmemektedir. Avril Lavignein ünlü olmasından sonra Kanadada gittii pizza restoranı pizzalarından birinin ismini Lavignee ithaf etmitir. Hatta restorana gelen müteriler hatıra defterine Avril ile ilgili görülerini yazmaktadırlar.

Avril Lavignein sol bileinde bir yıldız dövmesi bulunmaktadır. Bu dövmenin deseni ayrıca onun ilk albümünün kapaında da kullanűlmı%ır. xlıma1arkada