Dr. Alan C. Logan, atein 21inci yüzyılın salgın hastalıı olduunu söylüyor. Kronik atein, hücreleri etkileyerek beyin salıını tehdit ettiini belirten Logan, Beyin Diyeti kitabında öyle diyor: Ate, sadece 10 yıl öncesine kadar mafsal iltihabı ya da benzer hastalıklarla birlikte anılırdı. Bu yargı kesinlikle deiti. Bugünün bilim dünyasında ate, kalp hastalıı, diyabet, obezite ve evet, nöropsikiyatrik rahatsızlıklarla bile dahil olmak üzere birçok rahatsızlıkla ilikilendiriliyor. 23 ubat 2004 tarihli Time dergisinin kapaında konu edilen ate, böylelikle tarihte kendine Gizli Katil ismiyle yer buldu. Gerçekten de kronik ate, tüm vücutta ve özellikle beyinde hasara yol açıyor. Dönütürülmü ve doymu yalara ek olarak hareketsiz koullarıyla Batı beslenme tarzı, ate salgının en büyük destekçisi. Gıdasal antioksidanların eksiklii, donmu ya ve gıdasal ekerin aırı tüketimi, kronik atei ilerletiyor.

Buna karılık kronik ate, deerli antioksidanları tüketiyor. Omega 6 ya asitlerini (mısır, soya fasulyesi, aspur ve ayçiçei yaı) fazla tüketmenin de atee yol açtıı birçok aratırmada kanıtlandı.

Kronik ate uzun vadede hassas beyin hücrelerinin direncini kırar ve sinir hücrelerinde meydana gelen esas yapısal hasarın sorumlusudur. Kronik ate, Alzheimer hastalıında görülen, bunamaya sebep olan plakaların ve nörofibril düümlerinin üretimini arttırır. te yandan birçok meyve, sebze ve yemeklerde kullanılan otların, güçlü ate düürücü özellikleri vardır. Antioksidanların insanlarda ate belirtilerini azalttıı kanıtlandı. Unutmayın, balık, özellikle de yalı deniz balıı (somon, sardalye, uskumru, ançuez) vücudunuza girebilecek en güçlü ate düürücü gıdadır.

Doanın antidoksidan deposu
KURUYEMİLER
Kuruyemilerdeki tek ve çok balı doymamı yalar, E vitamini ve kalp dostu sterol, ate düürücü bileimler barındırır. Ayrıca güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Haftada en az iki kez kuruyemi yemenin koroner kalp hastalıklarından ölüm riskini önemli ölçüde azalttıı düünülüyor. Illionis niversitesi nörobilimcileri, kuruyemilerin kalp salıına ek olarak, özellikle de bademin yaa balı zihinsel performans düüünü önlediini gösterdi.

YEİL AY
Yeil çaydaki keteçin adı verilen madde, önemli bir ate düürücüdür. Journal of Immunology, 2004te yeil çayın ate düürücü ve beyin hücrelerini koruyucu özelliinin, Multipl Skleroz (MS) hastalıının önlenmesi ve tedavisi açısından umut verici olduunu yazdı. Yeil çaydaki kafein ve amino asitler, duygular ve zihinsel odaklanma üzerinde ani ve olumlu bir etki yaratıyor.

MOR/KOYU KIRMIZI GIDALAR
Yaban mersini, vine, nar, mor tatlı patates, mor karnabahar, siyah üzüm ve pancarı örnek verebiliriz. Mor pigmentler ciddi ölçüde antioksidan koruması salar, sinir hücreleri arasında iletiimi güçlendirir, beyin duvarını korur, beyne kan taıyan damarları güçlendirir. Arıyı dindirecek kadar önemli ölçüde ate düürücüdür.

YEİL GIDALAR
Bir fast-food restoran zincirinin çirkin bir afiini görmek beni hayrete düürmütü: Bir çörein üzerinde yakın plan çekilmi dev bir burger fotorafında Yeillik golf içindir yazıyordu. Buna hiç katılmıyorum. Her türden koyu yeil sebzede atei düürebilen deerli bir mineral bulunur. Kıssadan hisse: Kalbiniz ve beyniniz için yeilliklerinizi yiyin.

ZENCEFİL
Zerdeçal gibi ate düürücü ve beyin hücrelerini koruyucu özellikler taır. Hindistan ve inde, ba arıları, mide ve baırsak ikayetleri için kullanıldıı 2 bin 500 yıllık bir geçmii var. Zencefil, özellikle sinir duvarlarındaki ya bileimlerini serbest radikal saldırılarına karı korur. Sinir hücrelerini koruyucusu olduu ve atei düürdüü için bolca tüketilmelidir.

ZERDEAL
Aratırmalar, zerdeçalın beyin hücrelerini korumak ve duygu durumunu olumlu etkilemek gibi önemli özelliklerini ortaya çıkardı. Bu kök bitkisinin içindeki aktif curcumin maddesi son derece güçlü bir antioksidan ve ate düürücü özellie sahip. Bilim, zerdeçalın davranılar üzerindeki etkisinin antidepresan ilaçlarla benzer olduunu ortaya koydu. Zerdeçal, özellikle duygu durumunu düzenleyen serotonin ve dopamin gibi önemli nörotransmiterlerde arızayı önlüyor.

KAHVE
Makul miktarda kafein alımının beyin üzerinde faydaları var. Aratırmalar, kahvenin özellikle hücrelerdeki ya bileimlerini oksitlenme stresine karı korumakta etkili olduunu ortaya koydu. Günde 1-2 fincan kahve, enerji, zindelik, özgüven, sosyal girikenlik, i motivasyonu ve dayanıklılıı artırır. Günlük antioksiden ihtiyacını karılamanın en keyifli yolu. Japon kız tıp örencileri arasında yapılan aratırma, düzenli kahve içenlerde depresyon görülme riskinin daha az olduunu ortaya koydu.

Beyin dostu temel gıdalar:

Açai meyvesi
Yeil çay
Brokoli
Kabayonca
Brüksel lahanası
Kalitede zeytinyaı
Elma sirkesi
Kiraz
Karalahana
Elma püresi
Acı biber tozu
Ceviz
Enginar
Kini
Fındık
Asparagus
Tarçın
Yulaf ve tam tahıllar
Avakado
Karanfil
Kahvaltılık tahıllar
Fesleen
Kakao
Portakal
Fasulye çeitleri
Kızılcık
Kekik
Pancar
züm
Maydanoz
Dolmalık biber
Patlıcan
eftali
Börülce
Mürver
Armut
Karabiber
İncir
Erik
Böürtlen
Fuji elma
Erik kurusu
Yaban mersini
Zencefil
Nar
Karnabahar
Tatlı patates
Kuru üzüm
Ahududu
Karalahana
Siyah üzüm
Kırmızı yapraklı marul
Kırmızı patates
Ispanak
ilek
Mandalina
Zerdeçal