Binlerce yıllık tarihimizi yeni yeni kefediyoruz. Bu yazımızda tarihimizde atalarımızın yıllar önce bulup kullandıı bir ilacı hatırlayacaız.

Erciyes niversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Bakanı ve Gevher Nesibe Tıp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ekrem Akta, aspirinin etken maddesi olan salisilik asitin, günümüzden 800 yıl önce Selçuklular tarafından arı kesici olarak kullanıldıını bildirdi.

Prof. Dr. Akta, AA muhabirine yaptıı açıklamada, Gevher Nesibe Darüifasının 1206 yılında Selçuklu hükümdarı 2. Kılıçarslanın kızı Gevher Nesibe Sultan adına kardei 1. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırıldıını anımsattı.

Gevher Nesibe Darüifasının Avrupadaki ilk tıp merkezi olarak bilindiine iaret eden Prof. Dr. Akta, bu mekanda, hastaların çeitli yöntemlerle tedavi edildiini ve ifalı bitkilerin de ilaç olarak kullanıldıını kaydetti.

Prof. Dr. Akta, yaklaık 100 yıl önce kefedilen aspirinin etken maddesi olan salisilik asitin de 800 yıl önce Gevher Nesibe Darüifasında tedavide kullanıldıına dikkati çekerek, öyle konutu:

O dönemde birçok bitki ilaç olarak kullanılmı. rnein mısır püskülü idrar söktürücü etkisinden dolayı kaynatılarak suyu hastalara içirilmi. idem bitkisinin suyunu gut hastalıının tedavisinde kullanmılar. Tabii kan deerlerini analiz edebilecekleri bir teknoloji yok. Hastanın genel durumuna göre bu bitkiler kullanılmı. Ayrıca kavak ve söüt aacından elde edilen salisilik asit ile ba ve di arılarını geçirmeye çalımılar. Bu madde aspirinin etken maddesidir. Türkler bu maddeyi 1206 yılından 1800lü yıllara kadar kullanmılardır. Günümüzden 100 yıl önce ise bu madde laboratuvar ortamında sentetik olarak üretilmi ve aspirin adıyla piyasaya sürülmütür.

Prof. Dr. Ekrem Akta, söüt ve kavak aacının gölgesinde uyuyan kiilerin de son derece rahatlamı olarak uyandıklarını belirterek, bunun aaçların özünde bulunan salisilik asitin etkisinden kaynaklandıını sözlerine ekledi.
AA
Kaynak:www.uzmanportal.com