Bilinen bir kalp-damar veya kapak hastalıı bulunanlarla kalp hastalıı riski bulunanların ise çarpıntı konusunda özellikle dikkatli olmaları gerekiyor. Kardiyoloji Uzmanlarından Doç. Dr. Mustafa Soylu, çarpıntı hissi yaamamak için yapılması gerekenleri ve çarpıntının yol açabilecei sorunlardan nasıl korunması gerektiini öyle anlattı.

DİNLENİRKEN OLURSA NEMLİ

arpıntı kiinin kendi kalp atılarını sert ve kuvvetli bir ekilde hissetmesidir.. Genellikle ciddi sorunlara yol açmadıı bilinen, ancak son derece dikkatli olmayı gerektiren çarpıntının istirahat sırasında ya da bir efor sarfedilmesi sırasında yaanıp yaanmadıı büyük önem taımaktadır. Egzersiz sonrasında ve kiinin sinirlendii anlarda normal olarak hissedilebilir. İstirahatta veya ufak hareketlerle hissediliyorsa aratırılmasında fayda vardır. Normalde kiinin kalp atıları istirahatta dakikada 60 ile 100 arasında atabilir. Sabit tek bir deer yoktur. Düzenli spor yapanlarda, ritm yavalatıcı ilaç kullananlarda dakikada 50 atıma kadar ikayet elik etmedii sürece izin verilebilir.

KALP HASTASI OLANLAR DİKKAT

Kalbin hızlanması (taikardi), yavalaması (bradikardi), düzensiz atması (aritmi) ve yüksek tansiyonda olduu gibi sert vurması veya psikolojik sebeplerle çarpıntı hissi ortaya çıkabilir. arpıntı göüste, boyunda, ensede hissedilebilir. Ancak bilinen bir kalp damar veya kapak hastalıı varsa, kalp hastalıı için risk faktörleri taıyorsa, kan tuzlarında bozukluk olabilecei düünülüyorsa çarpıntını ciddi sonuçlar dourabilecei unutulmamalıdır. zellikle bayılma hissi, bilinç kaybı, nefes darlıı, göüs arısı, aırı terleme ile birlikte ise mutlaka acil salık yardımına ihtiyaç vardır. arpıntısı olan her 7 hastanın 1inde sebep bulunamamaktadır. Genellikle bunlar zararsızdır.

ARPINTININ SEBEPLERİ

* Egzersiz
* Stres, korku, endie
* Ate
* Kafein, nikotin, alkol, kokain, bazı diyet hapları
* Tiroid bezinin normalden fazla çalıması
* Kansızlık
* Derin nefes alıp verme
* Kandaki oksijenin dümesi
* İlaçlar. Tiroid hastalıı, astım, hipertansiyon, grip, depresyon, ritm düzenleyici ilaçların bazıları
* Kalp hastalıkları
* Panik atak

ARPINTI NEDENLERİ NASIL ANLAILIR

arpıntıda özellikle kiinin çarpıntı ile neyi hissettii, nasıl ve ne zaman balayıp bittii, süresi, ek ikayeti olup olmadıı, baka hastalıkları, kullandıı ilaçlar, alıkanlıkları sorgulanmalıdır. arpıntı baladıı andaki nabız, ate, tansiyon deerleri kaydedilmelidir. O andaki çekilen EKG çok deerli bilgiler vermektedir. Genellikle doktora bavurulduunda çarpıntı ya yoktur ya da geçmitir. Her gün tekrarlayan bir ikayet ise 24 saat boyunca tüm kalp atımlarını kaydeden Ritim Holter cihazı ile kii günlük ilerini aksatmadan ritim bozukluu olup olmadıı anlaılabilir. Daha seyrek ve kısa süreli ikayetlerde Olay Kaydedicilerle sadece çarpıntı sırasında kısa süreli kayıt almak mümkündür. Bu cihazlar haftalık, aylık gibi sürelerle kiralanabilmektedir. Sebebe yönelik Ekokardiyografi, Efor Testi, Koroner Anjiyografi ve Elektrofizyolojik alıma gibi tanı yöntemleri de seçilmi hastalara uygulanabilir.

KORUNMA YNTEMLERİ

* Uyarıcı özellii olan alıkanlıklarınızdan (çay,kahve, sigara, alkol, kokain,çikolata, kola vb.) ve ilaçlardan uzak durun.
* Dengeli ve ya içerii düük beslenin. Aırı kilolu iseniz kontrollü kilo verin
* Düzenli egzersiz yapın.
* Stresinizi kontrol altına alın (Meditasyon, yoga vb tekniklerle veya ilaçla)
* Kan basıncınızı, eker ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun
* Ritim düzenleyici ilaç balanıldıysa düzenli kullanın. Doktorunuza danımadan kesmeyin, deitirmeyin.
Kaynak:haberturk.com