bebek6

Salıklı bir bebek dünyaya getirmek her anne baba adayının ilk isteidir. Oysa bebein salıklı olup olmadıını anlamak için uzmanlar, doar domaz kilo ve boy ölçümünden daha önemli bir deerlendirme yaparlar…

“APGAR skorlaması” adı verilen bu deerlendirme, her yeni doan bebee yapılmaktadır. Memorial Hastanesi Yeni Doan Youn Bakım nitesi Sorumlusu Uz. Dr. Ercan Tutak, yeni doan bebee yapılan APGAR Testi hakkında bilgi verdi.

APGAR testinde nelere dikkat ediliyor
5 objektif bulguya verilen puanlardan toplanan skorun 10 olması APGAR skoruna göre yeni domu bebein durumunun mükemmel olduunu gösterir. Bu 5 bulgu; bebein kalp hızı, kas tonusu, refreks cevabı ve deri rengidir.

Doumdan 1 dakika sonra
Solunum destei gerekip gerekmedii, bebein doum esnasında hayati organların kan ve oksijen alıverilerinin durumu deerlendirilmektedir.

Doumdan 5 ve 10 dakika sonra
İlerideki sinir sisteminin geliiminin deerlendirilmesi, yeni doan dönemindeki ölümler açısından, 1. dakika APGAR skoruna göre daha doru fikir verir.

APGAR skorlamasını etkileyen nedenler
Anne ve bebee balı sebeplerin her biri APGAR skorlamasının düük olmasına sebep olur. Doum öncesi ve doum sırasında bebei sıkıntıya sokabilecek anne ve bebee ait birçok faktör APGAR skorlamasını etkileyen nedenlerdendir.

Annenin alkol ve uyuturucu madde kullanımı, hipertansiyon ve damar hastalıklarının olması, plasentanın erken ve önde gelmesi, doumun uzaması anneye ait sebepler olarak sıralanabilir.
Doum sırasında anestezi süresinin uzaması, kordon dolanması, mekonyum ilk kaka yutması, bebein kas ve sinir hastalıkları, doumsal anomaliler, solunum yolu tıkanıklıkları, kullanılan ilaçlar, doutan kalp hastalıklarının olması, akcier enfeksiyonları ve doum travması ise bebee ait faktörler olarak gösterilebilir.

zellikle 10.dakika APGAR’ın düük olması ilerideki nörolojik hasarı gösterebilmesi açısından önemlidir. Bu çocukların takibi daha dikkatli yapılmalıdır. Bu skorlama özellikle doktorun çocuu takibinde kolaylık salar. APGAR skoru yüksek çıkan çocuklarda da bazen nadiren de olsa sonraki günlerde salık problemleri görülebilir.

Salıklı bir ekilde yaama merhaba diyen çou bebein APGAR skoru 8′in üzerindedir. Ancak bebein salıklı olduunun tek göstergesi deildir.