mucize1

3 BİN METREDEN DT LMEDİ!
İngiltere’nin Shropshire kasabasında 3 bin metre yükseklikten paraütle atlayan 40 yaındaki Paul Lewis, yere çakıldı. Ancak anslı adam, uçak hangarının çatısına dütü. Lewis, yedek paraütünün de çatıdaki civatalara takılması ile yaklaık 15 metre yükselikten yere düme tehlikesinden de kurtuldu. Böylece Lewis olaydan yara almadan kurtuldu.

hasta kiz

OKYONUSTA 13 SAAT…

Hint Okyanusundaki Komor adaları yakınında düen Yemen uçaından kurtulan tek kii olan 14 yaındaki Bahia Bakari, denizde uçak enkazından parçalara 13 saat süreyle tutunarak hayatta kalmayı baarmıtı.

hasta-kadin

STNE DEN VALİZ DONMAKTAN KURTARDI

Panama’da üç kiiye mezar olan uçaktan canlı çıkan tek kii 13 yaındaki İngiliz Francesca Lewis hayatını üstüne düen valize borçlu. Genç kızı üzerine düen valiz ve içindekiler sayesinde soukta donmadan 2.5 gün kurtarma ekiplerini bekleyebildi.

400mtr

400 METREDEN DT

Nisan 1977′de ABD, Alaska, Valdez’deki World Extreme Skiing Championship’te Bridget Medat yaklaık 400 metre dikey yükseklikten dütü.

kayak

Yalnızca birkaç ezik ve beyin sarsıntısıyla kurtuldu.
lansa

ok az hayatta kalma hikayesi Juliane Koepcke’ninkinden daha aırtıcıdır. 1971′de Noel arifesinde yıldırım çarpması düün Lansa Flight 508′in 92 yolcusundan hayatta kalan tek kiiydi.

titanicyolcusu2

titanic yolcusu

TİTANİK’TEN KURTULAN EN GEN YOLCU…

Titanik denize inerken 69 günlük olan Millvina Dean, anne babası ve kendisinden 18 ay büyük aabeyiyle gemideydi. 14 Nisan 1912′de gemi batarken annesi ve aabeyiyle birlikte hayattaydı fakat babası boulmutu.

davit purley

Yerçekimine dayanma rekoru… Yarı pilotu David Purley saatteki hızının 173 km’den 0′a inmesi 66 cm’lik bir mesafede gerçekleince yüksek bir basınca maruz kaldı.İngiltere Northamptonshire, Sivertone Yarı pistinde 13 Temmuz 1977′de meydana gelen kazada Purley, 179.8 g basınca ayrıca 29 kırık, 3 çıkık ve kalbinin 6 kez durmasına ramen hayatta kalmayı baardı.

vesne vulovic

DT AMA LMEDİ…

26 Ocak 1972′de Vesne Vulovic hosteslik yaptıı DC-9 yaklaık 10 bin 160 metreden aaı dümeye baladı.

vesna vulovicc

Kuyruk bölümünde olması Vulovic’in hayatını kaybetmeden ek Cumhuriyeti’ne dümesini saladı. Bir çok kemii kırılan Vulovic 27 gün komada kaldıktan ve 16 ay tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

and-dag

AND DALARINA AKILAN UAK VE YAANAN TRAJEDİ…

Filmlere dahi konu olan And Daları uçak kazası, havacılık tarihinde hiç bir zaman unutulmadı. 13 Ekim 1972′de 45 kiiyi taıyan uçak And Dalarına çarpıp dümü, hayatta kalan 16 kii ancak 23 Aralık 1972 günü kazanın üzerinden iki aydan uzun bir süre geçtikten sonra kurtarılabilmitir.
Kazadan sa olarak kurtulan Nando Parrado’nun yaptıı açıklamalar ise tüm dünyayı oka soktu. Parado’nun anlattıkları göre günler geçtikçe kazazedeler kendilerini zor bir karar aamasında bulurlar: Ya ölen arkadalarını yiyecek ya da açlıktan ölerek onlara katılacaklardır. “Da baında bu ekilde 72 gün geçti. İyice umutsuzlua kapılınca, bir çorabın içine etleri doldurarak, takım arkadaım Roberto Canessa ile yardım bulmak için yola koyulduk. 10 günde 112 kilometre gidip kurtulduk.”

paratoner

YILDIRIM ARPMASINDAN EN OK KURTULAN Kİİ…

Yedi kez yıldırım çapran ve hayatta kalabilen tek kii bir orman korucusu “paratoner insan” Roy C Sullivan. Roy yıldırım çarpmaları yüzünden, büyük ayak parmaının tırnaını, kalarını kaybetti. Sol omzu yandı. Saçları tututu. Ayakları yandı. Sa ayak bilei sakatlandı. Göüs ve midesi yandı.
Sullivan 1993′te öldü. Yıldırım nedeniyle deil, ak hayatındaki bir reddi kaldıramayarak kendi elleriyle yaamına son verdi.

christoper

KALBİ VCUDUNUN DIINDAYKEN…

Christopher Wall kalbin göüs boluunda bulunmaması durumunda en uzun süre hayatta kalan kii…

fidel castro

EN FAZLA SUİKAST GİRİİMİNDEN KURTULMA…

2006′da Fabian Escalante, Küba lideri Fidel Castro’ya karı 638 suikast giriiminde bulunulduunu açıkladı.

en genc yolcu

ARABA KAZASINDAN KURTULAN EN GEN YOLCU…

25 ubat 1999′da Arjantin Misiones’den Virginia Rivero iten evine dönmü ve otostopla hastaneye gidebilmek için yakındaki bir yola çıkmıtı. İki kii onu arabalarına aldı, fakat doumuna o kadar az kalmıtı ki arabaya bindikten kısa bir süre sonra bir kız çocuu dünyaya getirdi. Rivero adamlara ikinci bir bebei daha olacaını söyledii sırada sürücü öndeki araca çarptı. Rivero ve küçük kızı ufak sıyrıklarla arabanın arka kapısından çıkabildi ve bir arabayı daha durdururak hastaneye gitmeyi baartı. Burada bir erkek bebek daha dünyaya getirdi.

kardiyak

EN UZUN KARDİYAK ARREST

Balıkçı Jan Egil Refsdahl 7 Aralık 1987′de Bergen, Norveç’in buzlu sularına dütü ve dört saatlik bir kardiyak arrest yaandı. Yakındaki hastaneye götürüldüünde vücut sıcaklıı 24 dereceye dümü ve kalbi durmutu. İleriki zamanlarda tamamen iyileti.

yelkenlii

DENİZDE BİR KAYIK İİNDE…

Bir okyanus kayıında toplamda en fazla zaman geçirme rekoru 940 gün ile Peter Bird’e ait. 1974′ten 1996′ya Atlantik’i, Pasifik’i geçilerinde toplam 34 bin 325 km yol katetti.

yangın

EN YKSEK ORANDA YANIKLA YAAYAN Kİİ

David Chapman vucudunun yüzde 90′ı yanmasına ramen yaayabilen ilk kii oldu. 2 Temmuz 1996′da bir benzin deposunun patlaması ve vücudunun tamamen petrole bulanması sonucu ingiltere, Essex’deki St. Andrew’s Hastanesi’ne kaldırılan Chapman’ın ölü derisini ayırmak için cerrahlar 36 saat harcadı. 16 yaındaki genç, dokuz ay deri nakli tedavisi gördükten sonra uzman tedavisi için ABD, Teksas’a uçtu.

idam

İDAMDAN KURTULMA

26 Eylül 1803′de Joseph Samuel cinayetten dolayı idam cezasına çarptırılmı fakat ilk üç denemede ip koptu. İkinci denemede ip gerildi ve kurbanın ayakları yere dedi. çünçü denemede de ip koptu ve Samuel’in cezası ertelendi.

nabız

NABIZ ATMADAN

imdiye kadar nabiz atmadan en uzun süre hayatta kalabilme rekoru üç gün. Julie Mills ciddi kalp problemleri ve viral kalp kası iltihabından dolayı ölümle burun buruna gelmiti. 14 Austos 1998′de İngiltere Oxford John Radcliffe Hospital’dan kalp cerrahları, kalbinin toparlandıı bir hafta boyunca kalp pompasıyla Julie’yi destekledi.

motorcu

SA KALINAN EN HIZLI MOTOSİKLET KAZASI…

ABD Californiya’da El Mirage Dry Lake’de 12 Temmuz 1998′de, zamana karı yarıanlar sırasında Ron Cook 1.325 cc Kawasaki ile saatte 322 km hızla kaza yaptı.