Anne Sütü

ocuklar için en ideal besin olan anne sütü yalnız enfeksiyonlardan deil, imanlık, kalp ve diyabet gibi önemli salık sorunlarından da koruyor. ABD de yapılan bir çalımada 2 ya sonrası çocukların zekaları deerlendirildiinde anne sütüyle beslenen çocukların zeka yaının biberonla beslenenlerden daha yüksek bulunduu belirtiliyor.

Dünya Salık rgütü´nün verileri dünyada her yıl 1 milyondan fazla çocuun anne sütü ile beslenemedii için ishal, solunum yolu ve dier infeksiyonlardan öldüünü gösteriyor. Bu yüzden Dünya Salık rgütü ve UNICEF, her bebein doumdan ilk yarım saatle bir saat içinde emzirmeye balanmasını 4-6 aya kadar yalnız anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Bilim adamları, bundan sonrada ek besinlerle birlikte olmak kouluyla en az 2 yaına kadar anne sütüyle beslenmenin devam ettirilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Anne sütünün öneminin bilinmesine ramen uygulamada anne sütüyle beslenen bebek oranının düük olduu belirtiliyor. Yaamın ilk 4-6 ayında bebeklerin sadece emzirilmeleri hemen bütün farklı toplum ve kültürlerde en üstün beslenme ekli olarak benimsenmitir. lkemizde ortalama anne sütü alım süresi 10 ay olmasına ramen yaamın ilk üç ayında anne sütüyle beslenen bebeklerin oranı yüzde 13.8 dir.

Birçok ülkede annelerin büyük çounluunun bebeklerine yapay yiyecek ve içecekler vermeye 4. aydan çok önce baladıkları, 2 yaından çok önce anne sütü ile emzirmeyi kestikleri görülmektedir. Bu durumun sık rastlanan nedeni annelerin sütlerinin yeterli olduuna inanmamaları veya emzirmede bazı güçlüklerle karılamalarındandır. Bazen de bu durum, annenin ev dıında çalıması ve iine devam ederken aynı zamanda nasıl emzireceini bilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Anne sütünün yararları
Anne sütünün mükemmel besin içerii ve kolay hazmedilir olması en önemli özelliidir. Anne sütü sadece ideal besleyici deil, süt çocuunu infeksiyondan koruma özelliini de gösteren bir besleyicidir. Anne sütünün bu özellii, içerdii direkt etkili antimikrobiyal faktörler ve baııklık sistemini modüle eden biyoaktif faktörler sonucunda olmaktadır. Anne sütüyle beslenmenin salıa olumlu etkileri sadece verildii süreye kısıtlı deildir. Anne sütüyle beslenen süt çocuunun ileri yaama eritiinde büyümesinin daha normal olduu bilinmektedir. Yapılan çalımalarda anne sütü ile beslenen çocuklarda imanlık, koroner kalp hastalıklarının gelimesinin önlenebildiini destekler niteliktedir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda konuma problemlerinin daha az izlendii ve matematik skorlarının daha yüksek olduu rapor edilmitir. ABD de yapılan bir çalımada 2 yaından sonra çocukların zekaları deelendirildiinde zeka yaı (IQ), biberonla beslenenlerden daha yüksek bulunmutur.

Tip 1 diyabet az görülüyor
Anne sütü ile beslenen çocuklarda çene ve aız geliimine ait bozukluklar, di çürükleri daha seyrek görülüyor. Emzirme sırasında bebein pozisyonuna daha uygun olmasına balı olarak orta kulak iltihabı daha az rastlanıyor. Ayrıca yaamın erken aylarında inek sütü, endüstriyel formül mamalarla beslenen çocuklarda tip 1 diyabet daha fazla görülüyor. Bebein doru ekilde emzirilmesinin öretilmesinde hekim, ebe ve hemirelerin yardımcı olmasının önemini vurguluyor ve “Emzirme eitimi gebelik sırasında balamalıdır. Annelere kendileri veya bebekleri yalnız salıklı olduklarında deil hastalandıkları zaman da emzirmenin sürdürülmesi öütlenmelidir.