Anne sütünü artırmanın doal yolları nelerdir

Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kiinin rahat, stressiz bir ortamda olması, anne ile bebek arasında yakın iliki kurulması gereklidir. Bebein sesi, kokusu ve dokunular anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki baı güçlendirerek süt salgısını arttırır.

Emziren bir annenin aynı zamanda beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması, her gün protein içerii yüksek gıdalar (et, balık, tavuk) tüketilmesi, bol meyve yenmesi ve meyve suları içilmesi gereklidir. Sebze çorbaları, domates suyu, ve zeytinyalı yiyecekler beslenme uzmanları tarafından özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yourt tüketilerek karılanabilir. Bu konuda gerekirse bir diyet uzmanına danıılabilir.

Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin ve miktarını artırır. zellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj salamaktadır.

Anne sütünün salgılanmasının azaldıı dönemlerde ya da bebeinizin sütünüzü tam olarak boaltamadıı dönemlerde süt pompaları kullanmak gereklidir. Bebeiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasıtası ile samanız süt bezlerinin tamamen boaltılmasını salayacaktır. Bu bezler ne kadar iyi boaltılırsa o kadar fazla salgı yaparlar. Ayrıca gösünüze yapacaınız masaj da süt bezlerini uyaracaktır. Bu yöntemlerin uygulanması ile annelerin çounun süt salgısı tatmin edici ölçüde artacaktır!

Ada çayı ve maydonoz anne sütünü azaltır mı Anne sütünü azaltan dier faktörler nelerdir

Yapılan çalımalar ada çayını çok sık tüketen annelerin anne sütü üretiminin azaldıını göstermektedir. Ayrıca emziren annelerin aırı tüketimden kaçınması gereken dier baharat ve bitkiler aaıda sayılmıtır:

Anne sütünü azaltan baharat ve bitkiler:

Ada çayı
Nane / Mentol
Kekik
Maydonoz
Kara ceviz
Civanperçemi
Kuzu kulaı

Anneler sütlerini artırmak için; Tahin helvası incir, dut ile beyaz üzüm yemeli ve bol bol su içmelidir.

Emziren annelerin acı baharatlardan, sigara, kahve, çay ve alkolden uzak durması gerekmektedir. Bu tür maddeler anne sütü yoluyla bebeinize geçebilecei gibi süt üretimini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Mutlu ve salıklı günler…