İleri ya erkeklerdeki testesteron yani erkeklik hormonundaki düü, andropoz olarak deerlendirilmektedir. Bu taktirde erkeklik hormonu tamamen ortadan kalkmaz. Buna androjen yetersizlik sendromu’ adı verilir. Erkeklerde bu olay kadınlardaki gibi bıçak sırtı bir geliim göstermemekte yalnızca erkeklik hormonunun azalmasına balı olarak bazı belirtileri de beraberinde getirmektedir.

Erkeklik hormonu azalması olan andropozun belirtileri nelerdir

Andropoz, psikolojik ve bedensel belirtiler ile cinsel yakınmalar ile kendini gösterir. Andropozun psikolojik belirtilerinde; depresif bir ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyonda azalma ve kronik prostat kanseri testesteron ile beslenen bir kanser türü olduu için bu hastalarda ilk olarak erkeklik hormonunun yok edilmesine yönelik tedaviler uyguluyoruz. Testesteron yüksekliinin prostat kanserine yol açtıı ispat edilmemi olsa da, hastada tanı konulmamı bir prostat kanseri varsa bu durum, hastalıın alevlenerek çok hızlı ilerlemesine sebep olmaktadır. Testesteron hormonu, iyi huylu prostat büyümesi riskini artırmaktadır. Ancak  hastaların, sıkı bir takip altında erkeklik hormonu destei almalarında bir sakınca yoktur. Tedavide kullanılacak hormonun dozu da, doktor tarafından belirlenmelidir.

Andropozu önlemek olası müdür

Andropoz, erkekler için önlenemez bir süreçtir. Hayatın ilerleyen dönümlerinde ortaya çıkan doal bir gidiattır ve sadece bunun doktor kontrolü ile hayat kalitesini düürmesine izin verilmeden yaanması söz konusu olabilir.