Hafıza güçlendirici olarak bilinen ve en çok satan ifalı bitki ilacı olan Gingko adlı popüler ilacın, Alzheimer veya dier bunama türlerine iyi gelmedii ortaya çıktı.

Pittsburgh niversitesi tarafından yapılan yeni bir aratırma, hafıza güçlendirici olarak bilinen ve en çok satan ifalı bitki ilacı olan Gingko adlı popüler ilacın, sanıldıı gibi Alzheimer veya dier bunama türlerine iyi gelmediini ortaya koydu.

İlaç yetkilileri aksini söylese de, beyin ve yalanma üzerine çalıan ve kendi annesi de Alzheimer hastası olan Prof. Edythe London bu ilacın etkisiz olduunu ancak Alzheimer’a engel olmak için yapılacak baka eyler olduunu söylüyor. CNN’in haberine göre, aratırmalarda ortaya çıkan bulgular, kalp salıını koruyan fiziksel egzersizlerin beyin salıını da koruduunu gösteriyor ve bu durum profesörün iddialarını destekler nitelikte.

İte serebral korteks (beyin korteksi) ve hipokampüs gibi beyninizin hafızayla ilgili kısımlarını güçlendirecek bazı yöntemler:

Antioksidanlar:

A, C, E vitamini gibi antioksidanlar hücrelerin zarar görmesini engelliyor ve yalanmaya dayalı hastalıkları yavalatıyor. Bu antioksidanların bunamaya engel olduunu ortaya koyan çalımalar var.

Balık yaı:

Yalanan beyinde iltihaplanmalar meydana geliyor ve balık yaı iltihaplanmayı önleyici bir özellie sahip.

Köri:

Yapılan bazı çalımalarda haftada bir kez köri tüketenlerin hafıza konusunda daha iyi sonuçlar elde ettiini ortaya çıktı.

Beyninizi çarpraz eitim ile güçlendirin:

Uzmanlar beynin egzersiz ile güçlendirilebildiini ama tek tip egzersizin yetersiz olduunu söylüyor. Zihinsel egzersizlerin en azından Alzheimer’ın balangıcını geciktirdiine dair pek çok bilimsel kanıt var. rnein bulmaca çözmek çok faydalı ama yeterli deil ve hesap makinesi yerine kafadan hesap yapmak, beyni gelitirmeye yönelik bilgisayar oyunları oynamak da ie yarayabilir.

Fosfatidilserin adlı vücutta doal olarak bulunan lipit (ya) takviyesinin bunamaya engel olabilecei söyleniyor.