alkol3

Doç. Dr. Levent Mete, uzun süre alkol kullanımının beyni etkileyerek zihin yetilerinde bozulmalara, bunun sonucunda ise erken bunamaya yol açtıını söyledi.

Doç. Dr. Mete, aırı ve kontrolsüz alkol kullanımının, birey kadar toplumu da ilgilendiren bir salık problemi olduunu belirtti. Alkolün yol açtıı en önemli sorunlardan birinin trafik kazaları olduuna dikkati çeken Mete, alkolün zararlı etkilerinin topluma iyi bir ekilde anlatılması gerektiini iaret etti. Mete, öyle konutu:

”Uzun süre alkol kullanımı beyni etkiliyor, zihin yetilerinde bozulmalara sebep oluyor. Bu durum bazı kiilerde erken bunamaya neden oluyor. Sinir sisteminde meydana gelen zedelenmelere balı olarak ayakta durma ve yürüme güçlükleri, denge bozukluu ve bulanık görme ortaya çıkabilir. Alkol, mide ve baırsakları etkileyerek ülser ve gastrit bata olmak üzere birçok sindirim sistemi hastalıına, kansızlıa, kalp hastalıklarına, duyu kayıplarına yol açabilir.”

-ALKOL BIRAKTIKTAN SONRA RAHATSIZLIKLAR YAANABİLİR-

Uzun süre düzenli alkol alan kiilerin bıraktıklarında bazı ruhi ve bedeni rahatsızlıklar yaadıını ifade eden Mete, ellerde, dilde ve göz kapaklarında titreme, kol ve bacaklarda seirme ve kasılmalar, ba arısı, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, aız kuruluu, halsizlik ve uykusuzluk gibi yakınmaların olabileceini ifade etti.

Bu belirtilerin bir hafta içinde yatıtıını ifade eden Mete, aız ve boaz kanserlerine alkoliklerin daha sık yakalandıını vurguladı. Mete, gebelik sırasında aır alkol kullanan annelerin bebeklerinde zeka gerilii, kol ve bacaklarında doutan sakatlıklar olabildiinin de altını çizdi.

AA