Memorial Suadiye Tıp Merkezi Göüs Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. İlkay Keskinel, 1-7 Mart Yeilay Haftası nda sigara ve alkolün birlikte alındıında tek baına tüketimlerinden daha zararlı olduklarını belirterek önerilerde bulundu.

Benim en iyi dostum içkim, sigaram demeyin!

Her ikisi de potansiyel bir salık zararlısı olan bu iki baımlılık yapıcı madde, birlikte kullanıldıklarında ayrı ayrı yaptıkları kötü etkilere ek olarak, sinerjik (aynı yönde) etki de gösterirler. Bunun nedeni, birbirlerinin keyif verici etkilerini artırmaları ya da birbirlerinin istenmeyen etkilerini hafifletmeleri olabilir.

Alkol alımında sigara tüketimi artıyor

Beyne ulaan nikotin, nikotin reseptörleri adı verilen bazı protein yapıda alıcıyı uyarır. Bu proteinler, bazı fizyolojik fonksiyonları düzenler. Sonuç olarak, beynin özel bir bölgesinden nikotin etkisiyle dopamin adı verilen bir madde salınır. Mekanizması tam olarak anlaılmasa da, alkol kullanımı ile de dopamin salgısı artmaktadır. Dopamin, baımlılıkta rolü olan sinirler arası bir ileti maddesidir. Küçük doz alkol bile, nikotinin keyif verici etkisini güçlendirir. Bu nedenle sigara içen kiiler, alkol aldıklarında daha da çok sigara içme eilimindedir. Alkol dozu arttıkça, sigara içme istei de artar.

Bir maddenin ya da ilacın uzun süreli kullanılması sonucu aynı etkiyi yaratmak için daha yüksek doz kullanılmasına gerek olması durumuna tolerans adı verilir. Hayvanlarda yapılan deneylerde, uzun süreli nikotin kullanımının alkolün bazı etkilerine karı tolerans oluturduu, yine benzer ekilde, uzun süreli alkol kullanımının nikotine karı tolerans gelitirdii bulunmutur. Bu iki yönlü etkileim nedeniyle, aynı haz duygusuna ulamak için, kiiler giderek artan dozda alkol ve sigaraya ihtiyaç duyabilirler.

Sigaranın negatif etkilerinin alkol alımı ile pozitife dönütüünü sanıyorsanız yanılıyorsunuz

Alkolün nikotin baımlılıı gelimesini kolaylatırdıı düünülmektedir. Sigaranın neden olduu sinirlilik gibi bazı tatsız belirtiler, alkolün yatıtırıcı etkisi nedeniyle rahatlayabilir. Bunun tersine, nikotin, alkolün dikkati ve hafızayı baskılayıcı ve dengeyi bozucu etkisini geçici olarak azaltabilir. Zamanla nikotinin bu etkisine karı tolerans geliir.

Alkolün sigara içme davranıını, sigara içmenin alkol almayı etkilediinden daha çok artırdıı düünülmektedir.

Sigara da, alkol de bazı kanser türlerinin geliimini tetikliyor

Alkolün vücutta yıkıldıı ilk madde olan asetaldehit, toksik bir maddedir ve kanserojen, yani kanser yapıcı etkisi vardır. Sigara dumanında da pek çok baka kanser yapıcı maddenin yanı sıra; asetaldehit bulunur ve sigara içme sırasında tükürüe geçer. Tükürükteki asetaldehit yutkunmayla yemek borusu ve mideye ulaır. Asetaldehit, üst gastrointestinal sistemde kansere neden olabilir. Bazı kiilerde genetik nedenlere balı olarak asetaldehit oluumu daha fazla ya da asetaldehitin vücuttan temizlenmesi daha yavatır. Bu bireyler, uzun süreli ve youn alkol kullanırlarsa, hatta bir de bunun üzerine sigarada bulunan dier kanserojenler eklenirse, kanser riski daha da artar.

Bu ikili aız kanseri olma riskini 10 kat artırıyor

Yüksek miktarlarda sigara ve alkol birlikte kullanıldıında, yassı hücreli aız içi kanseri riski tek balarına göre kullanılmalarına göre 10 kattan daha fazla artmaktadır. Sigara ve alkolün kullanılma miktarı arttıkça, bu risk daha da fazlalaır.

Sigara ve alkolün geliimini artırdıı dier kanser türleri arasında, gırtlak, yemek borusu, karacier ve pankreas kanserleri sayılabilir. rnein bilimsel bir aratırmada votka kullanımının kadınlarda akcier kanseri gelimesi üzerine sigara ile sinerjik etki gösterdii saptanmıtır.

Sigara ve alkol, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırmaktadır.

Sigara ve alkolün beraber kullanımı, gebelie balı komplikasyonları da artırır (plasenta ayrılması, ölü doum, erken doum ve bebekte büyüme gerilii gibi).

Sigarayı bırakmak için alkolden balayın

Sonuç olarak, her ikisi de zararlı olan bu madde, birlikte kullanılınca daha da zararlı hale gelmektedir. Birinin bırakılması, dierinin daha rahat bırakılmasını salayabilir. zellikle, sigaradan kurtulmaya çalıırken, alkolden uzak durmak, ya da hiç deilse alkol kullanımını azaltmak, sigarayı bırakmayı kolaylatıracaktır.
Kaynak:www.saglikplatformu.com