Alexa.com, internetteki sitelerin popülerlii hakkında sizlere bilgi veren bir site.

Alexa.com, internetteki sitelerin ziyaret edilirlik oranlarını, dolayısıyla reyting sıralamasını çıkaran bir servistir.

En çok ziyaret edilebilirlik sıralaması, Alexa’nın ‘Alexa Toolbar’ adlı yazılımını kullanan internet kullanıcılarından elde edilen verilere göre oluturulmaktadır.

Sıralama kesin bir veri olarak algılanabilir mi

Alexa.com’daki rakamlar, sadece bilgisayarında ‘Alexa Toolbar’ yüklü internet kullanıcılarının tercihlerinden olutuundan, Alexa sıralaması hiçbir ekilde kesin bir veri olarak algılanmamalıdır.

Neden Alexa’ya ihtiyaç var

Sitelerin kendi tuttuu ve reklamverenlere sunduu ziyaretçi raporları yerine, site sahibi ve reklamverenden baımsız üçüncü bir kurumun raporlarına ihtiyaç duyuluyor. Bu alanda da tek servis, ‘İnternetin AGB’si’ olarak nitelendirilen Alexa.com’dur.

Alexa’daki sıralamayı nasıl görebilirim

Alexa.com üzerinde ülke ve dillere göre en çok ziyaret edilen sitelerin sıralaması takip edilebilmektedir.

rnein ‘Country’ bölümüden girip Türkiye’yi seçtiimizde, Türkiyeli internet kullanıcılarının ziyaret ettii ilk 100 sitenin listesini görebiliyoruz.

Bu kategoriye, Türkiyeli internet kullanıcıların ziyaret ettii yabancı siteler de dâhil ediliyor. Eer ‘Language’ bölümüden girer ve Türkçe’yi seçersek, bu kez dili Türkçe olan ve en çok ziyaret edilen 100 sitenin sıralamasını görürüz.

Neden Alexa Toolbar kullanmalıyım

İnternette deer verip ziyaret ettiiniz, size göre nitelikli içerie sahip olan web sitelerinin sıralamada gözükmesi ve daha iyi yerlere gelmesi için, Alexa Toolbar kullanabilirsiniz. Bu ekilde destek vereceiniz siteler, sıralamada yükselerek reklam paylarını yükseltebilir ve size daha iyi hizmet sunabilir.

Alexa Toolbar’ı bilgisayarıma nasıl yükleyebilirim

Buraya tıklayarak ‘Alexa Toolbar’ı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Yazılım, bilgisayarınızdaki tarayıcı programına ek bir uygulama olarak çalıacaktır.

Yüklemede sorunla karılaırsanız…

İnternet kullanıcılarının ziyaret ettii sitelerle ilgili verileri Alexa.com’a gönderdii için bazı antivirüs ve antispyware yazılımları Alexa Toolbar’ı engellemektedir. Bu engeli amak için yüklemeye balamadan önce geçici olarak antivirüs programınızı devredıı bırakabilir ya da kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirmeden dorudan çalıtırabilirsiniz.

Kaynak : internethaber.com