Bursa – Uluda niversitesi (U) Tıp Fakültesi oçuk Salıı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öretim üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, ilkbaharın gelmesiyle birlikte doanın uyandıını, birçok bitkinin çiçek açtıını, dolayısıyla polenlerin atmosfere yayıldıını söyledi.

Bu durumun polenlere alerjisi olan kiilerde çeitli yakınmaların ortaya çıkmasına neden olduunu belirten Sapan, öyle devam etti:

”İçinde bulunduumuz iklim kuaına balı olarak ocak ve ubat aylarında atmosferde polen bulunmuyor veya çok az bulunuyor. Mart ve özellikle nisan ayında atmosferdeki polen sayısı artmaktadır. Polenler nefes yoluyla aızdan, burundan girince vücut bunları zararlı madde gibi algılıyor. Bu durumun halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinite neden oluyor. Alerjik bünyeli kiiler hiç tepki gösterilmemesi gereken, zararsız bu maddelere tepki gösteriyor. Hapırma, burun akıntısı, burun tıkanıklıı, gözlerde kızarma ve kaıntı, ba arısı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Hatta bazı insanlarda astım bulguları da ortaya çıkabiliyor.”

Prof. Dr. Sapan, Türkiye’de en önemli ve en çok görülen alerjik polenlerin çayır, çimen polenleri olduunu dile getirerek, ”Alerjik rinit hastalıının en yaygın polenlerini de bunlar oluturur. Park ve bahçelerde, apartman bahçelerinde bulunan çimen polenlerine dikkat edilmesi gerekir. lkemizde zeytin aacı polenleri de yaygın olarak alerjik bulgulara yol açmaktadır. Bunun yanında ıhlamur, servi polenleri de alerji yapabiliyor. Kavaklar ise bilinenin aksine alerjik olaylarda en masum aaçlardır” diye konutu.

Alerjik rinit hastalarının ilkbahar döneminde polenlerden korunmalarının çok da mümkün olmadıına dikkati çeken Sapan, bunun için ilaç kullanılmasının faydalı olabileceini vurguladı.
Sapan, tedavi edilmeyen hastalarda zamanla astım bulgularının da ortaya çıkabileceini belirterek, ”Aslında alerjik hastalıkların tedavisindeki en önemli ve ilk yapılması gereken yöntem alerjenden kaçınmadır. Ancak bu, özellikle polenler gibi çok yaygın olan alerjenler için hiç kolay deildir. Genel olarak polenlere youn alerji gösterenlerin ilkbahar aylarında dı otamda yaptıkları aktiviteleri azaltmaları önerilir” dedi.

Atmosferdeki polenlerin izlenmesi ve halka o dönemde havada hangi polenlerin bulunduu konusunda bilgi verilmesinin önemine de deinen Sapan, Uluda niversitesi Polen Grubu olarak Bursa ve Türkiye’nin pek çok ehrinde havadaki polen sayılarını ve cinslerini takip ettiklerini, Alerji ve Klinik İmmümnoloji Derneinin web sayfasında verileri açıkladıklarını kaydetti.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr