Uluda niversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Bakanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, çok eski çalardan beri insanlarda gıdalara karı oluan reaksiyonların bilindiini söyledi.

Gıda alerjisinin kiilerin bireysel tepkileri olarak nitelendirildiini ifade eden Prof. Dr. Tayar, çocuklar arasında gıda alerjisi oranının yüzde 2-4, yetikinlerde yüzde 1-2 civarında olduunu belirtti.

Tayar, gıda alerjisinin anne karnında balayıp hayatın tüm evrelerinde etkili olabildiini kaydederek, ”Bir gıdanın alerjiye yol açtıını kabul etmek için o gıdanın her alınıında alerjik belirtilerin bir veya birkaçının olması gerekmektedir. Halk arasında gıda tüketimiyle görülen her olumsuzluk alerjiye balanıyor. Bunun için de üzerinde fazla durulmuyor” dedi.

“Alerjinin belirtileri sadece deride görülmüyor”

Alerjilerin vücudun hemen her bölgesini etkileyebildiini ifade eden Tayar, yaygın belirtileri öyle sıraladı:

Deri: Kaıntı, yanma, kızarıklık, ate, üüme, karıncalanma, terleme, kırmızı lekeler, sivilceler.

Göz: Bulanıklık, arı, sulanma, aılık, ııklardan rahatsız olma, kaıntı, düme, kızarma ve ime.

Kalp ve damar: Kalpte çarpıntı, nabız hızının artması, ate, üüme, ellerde morarma, bayılma ve omurlarda arı.

Sindirim sistemi: Aızda kuruluk, tükürük salınımında artma, dilde acılık, di arısı, midede yanma, hazımsızlık, bulantı, kusma, karın arısı, ishal.

Sinir sistemi: Ba arısı, migren, devamlı uyku hali, sersemlik, yavalık, durgunluk, keyifsizlik, alama nöbetleri, gerginlik, hiperaktiflik, sinirlilik, konsantrasyon bozukluu, gülme, kekeleme, unutkanlık.

Solunum sistemi: Nefes darlıı, hırıldama, öksürük, bronlarda mukus oluumu, burun tıkanıklıı, hapırma, burun kaıntısı, boazda arı, kuru öksürük, kulaklarda çınlama, arı, orta derecede saırlık, ba dönmesi ve dengesizlik.

rogenital sistem: Sık ve arılı idrara çıkma, idrarını kontrol edememe, kaıntı.

Hareket sistemi: Yorgunluk, kas zayıflıkları, eklem ve kas arıları, gerginlik, göüs ve sırt arısı.”

Alerjiye yol açan gıdalar

Besin öeleri arasında alerjiye yol açan maddelerin genellikle protein yapısında olduunu belirten Tayar, alerjiye neden olabilen gıdaları öyle sınıflandırdı:

Baharat: Anason, defne yapraı, tarçın, karanfil, zencefil, hardal, Hindistan cevizi, kırmızı biber, karabiber, kekik ve vanilya.

Baklagiller: Barbunya, beyaz fasulye, soya, mercimek, bezelye, yer fıstıı.

Balık: Hamsi, morina balıı, yılan balıı, kalkan, uskumru, torik, pisi balıı, alabalık, sardunya, kılıç balıı.

Kabuklular ve yumuakçalar: Yengeç, istakoz, karides, midye, ahtapot, istiridye, salyangoz, mürekkep balıı.

Kanatlı ürünleri: Yumurta akı ve sarısı, tavuk ve hindi eti.

Kırmızı et: Sıır, geyik, koyun, domuz ve tavan etleri.

Kuru yemi: Badem, Brezilya fıstıı, kestane, Hindistan cevizi, fındık, çam fıstıı, fıstık, haha tohumu, kabak çekirdei, susam ve ceviz.

Meyve: Elma, kayısı, muz, böürtlen, kiraz, hurma, üzüm, kivi, limon, turunç, ıhlamur, kavun, portakal, eftali, çilek ve erik.

Sebze: Kukonmaz, patlıcan, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, havuç, karnabahar, kereviz, salatalık, sarımsak, marul, soan, biber, patates, bal kabaı, ıspanak, domates.

Süt ve ürünleri: Kazein, çedar peyniri, küflü peynir, inek, keçi, kısrak sütü ve kesilmi sütün suyu.

Tahıl: Arpa, malt, mısır, yulaf, pirinç, darı, çavdar ve buday.”

Prof. Dr. Tayar, bazı tatlandırıcı, antioksidan, renklendirici, lezzet artırıcı, koruyucu katkı maddelerinin de gıda alerjisine yol açabildiini sözlerine ekledi.

Kaynakça:cumhuriyet.com.tr