Tedavi edilmeyen aknelerin kalıcı izler bırakabileceini belirten Kadıköy ifa Tıp Merkezi Ataehirden Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz akne ile ilgili en önemli soruları yanıtladı!

Akne nedir

Akne yüz, boyun, göüs, sırt, omuz ve üst kollarda görülen, ya kanallarını tutan bir hastalıktır. En sık ergenlik çaında görülmekle birlikte, 40′li yaslara kadar devam edebilir. Akne zamanla iyileebilir. Yine de bunun olmasını beklemek gereksizdir. ünkü tedavi edilmeyen akneler kalıcı izler bırakabilir. Ayrıca akneli dönem uzun sürebilir. Bu dönem içinde görüntü bozukluu yaratabilir. Bu yüzden bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi uygundur.

Akne nasıl oluur

Hem erkek hem de kadınlarda bulunan erkeklik hormonları ergenlik çaında yükselerek derideki ya bezlerini uyarır ve geniletir. Bu ya bezleri, aknenin en sık görüldüü alanlarda (yüz, göüs, sırt) bulunur. Ya kanalları folikül olarak adlandırılan kıl içeren kanallarla da balantılıdır. Ya bezleri sebum olarak adlandırılan yalı bir madde üretir. Sebum, derinin üzerine, deri yüzeyine açılan kıl folikülleri vasıtasıyla boalır. Bu kıl foliküllerinin aızları por olarak adlandırılır. Sebum yani ya, kıl folikül kanalındaki hücrelerin dökülmesi ile birlikte kanalda yapıkan bir hale gelir. Böylece por tıkanmı olur. Bakteriler foliküldeki ya ve hücrelerle beslenerek çoalırlar. Bu bakteriler kimyasal maddeler salgılayarak burada bir reaksiyon yaratırlar ve folikül duvarı parçalanır. Sebum, bakteriler ve hücreler deri içine daılarak kızarıklık, ime ve iltihap akıntısına neden olur. Nadiren akneler hormonal dengesizlie de balı olabilir.

Akne de nasıl bir temizlik yapılmalıdır

Akne kullanılacak cilt bakım ürünleri ve ilaçların dermatoloji uzmanı tarafından belirlenmesi gerekir. Siyah noktacık, folikül içindeki kurumu ya ve ölü hücrelerden meydana gelir, kir deildir. Cildin günlük bakımında yüz, pH dengeli temizleyici madde ve ılık su ile yıkanmalıdır. ok sık yıkama ve cildin aırı ovulması akneyi alevlendirebilir.

Düzenli ampuanla saç temizlii de gereklidir. Eer saç yalı ise sık temizlemek önerilir. Dermatologunuz en iyi saç ve yüz temizliini size bildirecektir.

Aknede diyetin rolü nedir

Son bilimsel çalımalar aknenin karbonhidrat tüketimiyle arttıını kanıtlamıtır. Bu gıdalardan kaçınmanız gerekir.

Aknede kozmetikler nasıl kullanılır

Deri yüzeyine uygulanan fondöten, allık ve pudranın mineral bazlı olması önemlidir. Eer likit fondöten veya nemlendirici kullanıyorsanız yasız ve su bazlı olması gereklidir. Bu tür ürünler geceleri mutlaka temizlenmelidir. rün konusunda dermatoloji uzmanınızdan destek alabilirsiniz.

Aknenin iç hastalıklarıyla ilgisi var mıdır

ou kez aknenin karacier hastalıına balı olduu düünülür. Günümüzde aknenin iç hastalıına balı olmadıını biliyoruz. Sadece hormonal bozukluklar ve kullanılan bir takım ilaçlar akneye neden olabilir. Kadınlarda böbrek üstü bezlerinin veya yumurtalıkların aırı miktarda erkeklik hormonu (androjen) üretmesi halinde aknelenme olabilir. Uzun süren, tedaviye yanıt vermeyen, saç dökülmesi ve tüylenmenin olduu durumlarda dermatologunuz bu açıdan test isteyecektir.

Hangi ilaçlar akneyi artırabilir

Tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar (kortizon hormon ilaçları vb) akneye neden olabilir veya çoaltabilir. Dermatologunuz görüme esnasında kullandıınız ilaçları sorgulayarak bu etkeni ortaya çıkaracaktır.

Stres akneye neden olabilir mi

Stres aknenin ana nedenlerinden deildir. Ancak stresli dönemlerde bazı hormonların açıa çıkması, sivilcelerin olumasına veya artıa sebep olabilir.

Günelenmenin ve solaryumun akne üzerine etkisi nedir

Günein ultraviyole ıınlarının kurutucu ve bakterileri azaltıcı rolü bilinmektedir. Bu nedenle günelenme genellikle akneleri azaltır. Ancak bu yanıltıcı bir durum da olabilir. Aırı günelenme sonrasında deri kendini zararlı ultraviyole ıınlarından korumak için kalınlaır. nce azalan akneler, derinin kalınlaıp gözeneklerin tıkanması sonucu daha da iddetlenebilir. Solaryumda ultraviyole ııı olup, aynı etki mekanizmasına sahiptir. Günümüzde ultraviyolenin yalandırıcı ve deri kanseri yapıcı etkileri nedeniyle aırı günelenmeyi tavsiye etmiyoruz.

Yaz aylarında güneten koruyucu kremler kullanırken bu ürünün su bazlı olmasına ve ya içermemesine özellikle dikkat edilmelidir. Yanlı ürünler sivilce çoalmasına neden olabilir. Bu konuda da dermatoloji doktorunuzdan destek almalısınız.

Bazı akne hastalarında da tam tersi, yaz aylarında sivilce artıı olabilir. Bu durum terleme ile birlikte ya salgısının artıından kaynaklanmaktadır.

Akne derecelendirmesi ve tedavisi nasıl yapılır

Akne hafif, orta ve iddetli olarak sınıflandırılır. Tedaviler aknenin derecesine ve tipine göre yapılır.

Akne tedavisi uzun bir süreçtir. Tüm akne tedavileri yeni akne oluumunu engelleyerek etkili olur. Düzelmeler zaman alır.

Dermatologlar tedavileri aknenin tipine göre belirlerler. Bu ürünler bazen kuruluk ve soyulma yaratabilir. Dermatologunuz size doru kullanımı ve yan etkilerin olmaması için tavsiyelerini belirtecektir.

Deriye sürülerek kullanılan antibiyotikler de vardır. Bunların kullanımı daha hafif akneler içindir. Eer geni kırmızı ve derin sivilceleriniz varsa, direk olarak içine kortizon enjekte edilerek hemen iyilemesi salanabilir.

Aız yoluyla antibiyotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltırlar. Bu da kızarıklık ve iltihaplanmaları azaltır.

Doum kontrol haplarının kadınlarda akneyi önemli ölçüde iyiletirdikleri gözlemlenmitir. Bu amaçla tedavi maksadıyla da kullanılırlar.

İlaç tedavilerinin yanı sıra aktif sivilce veya iz tedavilerinde lazer uygulaması ya da meyve asitleriyle kimyasal soyma eklinde dermatolog uygulamaları mevcuttur. Tedavinin mutlaka uzman doktor tarafından gerçekletirilmesi gerekmektedir. Tedavi ekli doktorunuz tarafından tamamen kiiye özel olarak düzenlenecektir.
Kaynak:www.saglikplatformu.com