nlü Fransız devlet adamı George Clemenceau’nun söyledii gibi: “Sava, askerlere emanet edilemeyecek kadar ciddi bir meseledir”. Clemenceau’nun bu tespiti hâlâ güncelliini koruyor. ou ülke, her an harekete geçmeye hazır büyük askeri kuvvetlere sahipken (bunlardan en dikkat çekicisi 1,600,000 sayıda ordu çalıanı bulunan in Halk Cumhuriyeti’dir) kimi ülkede ise hiç ordu bulunmuyor.

eitli nedenlerden dolayı askeri gücü olmayan 10 ülkeyi sizler için listeledik. Bu ülkelerin kimisi tarihi yüzünden kimisi de konumu dolayısıyla ordu bulunmuyor. Fakat hepsinin, saldırıya uramaları halinde bavuracakları yedek bir planları bulunuyor. İte askersiz 10 ülke ve bu ülkelerin kendilerini savunma yolları…

Solomon Adaları
Solomon Adaları’nın belirli bir koruyucusu yok, ancak ülke Avusturalya’ya çeitli savunma malzemeleri için para ödedi. Eer adalarda bir sava ilan edilecek olursa, ülkeye savunma temin edecek yerlerin baında Avusturalya geliyor.

Kosta Rika
1947′de imzalanan Amerikan lkeleri Karılıklı Yardım Anlaması sayesinde herhangi bir ülkenin sava ilan etmesi durumunda, Kosta Rika’yı koruyacak 21 ülke bulunuyor. Bunlar arasında A.B.D, ili ve Küba da yer alıyor.

Samoa
Samoa’nın Yeni Zelanda ile 1962 yılında imzalanmı bir dostluk anlaması bulunuyor. Dolayısıyla Samoa’ya yabancı bir saldırı olması durumunda Yeni Zelanda tarafından gerekli askeri yardım yapılacak. Ancak iki ülke de anlamayı istedii zaman geri çekme hakkına sahip.

Palau
Ulusal bir askeri güce sahip olmamakla birlikte Palau, siviller için koruma gerekli korumayı salamak amacıyla ulusal bir polis gücüne sahip. Ayrıca ülkeye herhangi bir saldırı olduu takdirde Palau A.B.D tarafından korumaya alınmak zorunda. Bunu zorunlu kılan da 1983 tarihli Serbest Birliktelik Anlaması…

Andora
Andora’nın 3 koruyucusu bulunuyor. Fransa ve İspanya, -konumu dolayısıyla- ülkenin askeri koruyucuları olacaklarına dair güvence verdiler. Hatta 1933 yılında Fransa Andora’da çıkan bir sivil çatımayı sona erdirmek için bölgeye askeri kuvvet gönderdi. Fransa ve İspanya dıında NATO kuvvetleri de gerektiinde ülkeyi koruyacaklar arasında yer alıyor.

Grenada
Grenada’yı gerektiinde koruyacak belli bir ülke yok. Bölgesel Güvenlik Sistemi nedeniyle ülke Antigua ve Barbuda, Barbados, Dominik, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia ve Saint Vincent ve Grenadinler’e güvenebilir, fakat bu ülkelerin çou yeterli askeri destek verebilecek durumda deil. yle gözüküyor ki Grenada’nın kurtarıcısı yine ancak A.B.D olabilir.

Marshall Adaları
Bu ülke A.B.D’nin koruması altında olduu için, A.B.D Marshall Adaları’nın savunma ve güvenliinden tümüyle sorumludur.

Liechtenstein
1868 yılında çok masraflı olduu gerekçesiyle varolan ordusunu fesheden Liechtenstein’ın yalnızca bir polis kuvveti bulunuyor. Onun dıında ülkeyi korumak zorunda olan belli bir ülke bulunmuyor, ancak tehlike halinde İsviçre’den yardım gelecei tahmin ediliyor. İsviçre’nin Liechtenstein’ın savunmasından sorumlu olduu konusundaki iddia ise iki ülke tarafından da ne dorulandı ne de reddedildi.

Nauru
Dünyanın en küçük adası olarak bilinen Nauru’nun bırakın bir askeri kuvveti, bir bakenti bile yok. Ancak ülkenin istikrarını salamak amacıyla bir polis kuvveti bulunuyor. Nauru ile Avusturalya arasındaki resmi olmayan bir sözlemeye göre, Avusturalya Nauru’nun temel savunmasını veya askeri ihtiyaçlarını temin etmek zorunda. Gerçekten de 1940′ta Alman saldırısına urayan Nauru’nın yardımına Avusturalya Donanması komutu.

Vatikan
Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ın eskiden ülkeyi, ve en önemlisi, Papa’yı korumak için askeri grupları bulunuyordu. Ancak 1970 yılında Papa IV. Paul bu grupları feshetti. Bugünse Vatikan’ın askeri gücüne en iyi örnek “Papanın İsviçreli Muhafızları” denilen birliktir. Bu grup, hem Papa’yı hem de Vatikan Sarayı’nı koruyor. Vatikan, Roma ehrinin içinde yer aldıı için ülkenin güvenlii de doal olarak İtalya’nın sorumluluu altında bulunuyor.