Akaryakıt almadan önce, istasyonda bulundurulması gereken ölçü kabı ile pompanın litre kontrolünü yapabileceinizi biliyor muydunuz Ya da akaryakıtı gündüz aldıınız zaman 100 litrede 2 litre kayıp olabileceini…

EPDK’nın lisans izni verdii petrol istasyonlarında, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüü tarafından yapılan rutin ölçü denetimlerinin yanı sıra tüketici de denetimde bulunabiliyor.

ou araç sahibi tarafından bilinmedii belirtilen uygulama da, istasyonlarda zorunlu olarak bulundurulan ölçek, pompadaki litrenin doruluunu kesinletirmek amacıyla, tüketici tarafından kullanılabiliyor.

Genellikle 5-10 litrelik eklinde bulundurulan ölçek kaplarına konulan akaryakıtın litresi ile pompadaki litrenin tutmaması durumunda ise pompadaki ”brodi ölçei” ayarı ile oynandıı ortaya çıkıyor.

Günlük 15 bin litre akaryakıt satan bir istasyonun, brodi ölçei ayarında yapılan oynama sonrası yüzde 3 kayıpla, litresi 2,5 YTL’den sattıı akaryakıttan ayda yaklaık 30 bin YTL haksız kazanç elde ettii belirtiliyor.

lçee konulan akaryakıtın litresinin ölçekteki younluk payı çizgisinin altında çıkması durumunda, tüketici hakkını aramak amacıyla Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerine bavuruda bulunabiliyor.

Adana Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Remzi zdoan, petrol istasyonlarının EPDK tarafından verilen lisans gerei, uymak zorunda oldukları çok sayıda kural olduunu söyledi.

lçü ve Ayarlar ube Müdürlüüne balı ekiplerin akaryakıt istasyonlarında sürekli olarak litre denetimleri yaptıını belirten zdoan, tüketicilerden ise pompa litresinden üphelendikleri istasyonlar hakkında ikayetçi olmalarını istedi. zdoan, litrede oynama yapan istasyonlara çeitli cezalar uygulandıını da bildirdi.

”AKARYAKITI GECE ALIN”
ukurova niversitesi () Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Otomotiv Ana Bilim Dalı öretim üyesi Prof. Dr. Kadir Aydın da, günee ve sıcaa maruz kalan akaryakıtın genileyerek 100 litrede 2 litre kayıp ortaya çıkabileceini belirtti.

Bir araca alınan akaryakıtın yıl bazında deerlendirildiinde litre kayıplarının daha da önem kazandıını ifade eden Aydın, ”Araç sahipleri de tıpkı petrol istasyonlarının rafinerilerden yaptıı gibi akaryakıtını sıcaın olmadıı gece almalı. Souk havada alınan akaryakıtta kayıp yaanmaz” dedi.
Kaynak:bilimhaber.blogcu.com