İnsan metabolizmasında hayati önem taıyan böbreküstü bezleri, her iki böbreimizin üstünde bulunmakta olan, toplam 5-6 gram büyüklüünde et parçalarıdır. Bu bezler hayatın devamı için önemli ilevlere sahiptirler. Her iki böbrek bezi de bir laboratuvar gibi çalıır. rettikleri damlalar ile ifade edilebilen hormon oranları sayesinde, tüm vücudun aksamadan çalımasını organize ederler. Cinsel geliim, eker metabolizması, hafıza gibi olabildiince geni bir yelpazede görevli olan bu bezler heyecanlı, tehlikede yada korku dolu olduumuz anlarda bile vücudumuzu bulunduumuz ortama hazırlarlar. Arıza yapan bir uçakta, belki bir çatımanın ortasında vücudumuzda hayati önem taıyan beyin, kalp ve akcier gibi organlarımızı korumak için bu bezler o bölgelere giden kan miktarını artırıp, en sık yaralanabileceimiz kol ve bacaklara giden kan miktarını azaltmakla bile ilgilenirler.

Böbreimiz, üç çeit hormonun üretildii böbrek üstü bezinin dı kısmı yani adrenal kortex, iki ayrı hormonun üretildii böbrein iç kısmı yani adrenal medula’dan oluur. Androjen-östrojenler ( cinsel geliim için) , glukokortikoid hormon (eker metabolizması için) ve mineralokortikoid hormon ( vücudun sodyum-potasyum dengesinin salanması için) gibi vücudun vazgeçilmez hormonları bu bezlerde, böbrein kortex kısmında üretilir.

Bu önemli hormonların vücutta miktarının normalden az olması, dier bir anlamda böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalıması önemli salık sorunlarına yol açar. Tansiyon ile de savamak lazımdır. Düük tansiyon tedavisi, eksik hormon tamamlama tedavisine ek olarak hastaya uygulanır. Hastalıın seyrini psikolojik faktörler tetikleyebilir. Addison hastalarına acil durumlarda hidrokortizon destei yapılıı öretilmitir. Addison hastaları genellikle yanlarında acil durum kartları taırlar. Acil durumlarda kendilerine doru tedavinin yapılabilmesi için taıdıkları bu kartlar, etraflarındaki insanlara yardımcı olur. Hasta kartında kullanılacak ilacın ismi ve dozu belirtilmelidir.
Addison hastaları ilaçlarını tertipli ve tavsiye edilen dozda kullanmaya itina göstermelidirler. iddetli kusma, vücutta su miktarının artması (ödem) yada aırı kilo artıları hastalıın sürecini ve tedavisini düzenleyen doktora acilen bildirilmelidir.