Acem Pilavı

Malzemeler:

400 gr Pirinç
100 gr margarin
1 çorba kaıı-2 tatlı kaıı Tuz
40 gr am fıstıı
400 gr Kuzu kubaı
100 gr Soan
40 gr Kuüzümü
1/2 tatlı kaıı Tarçın
2 di Karanfil
8 adet Kakule
2 bardak Et suyu

Hazırlanıı:

n hazırlık olarak pirinci ayıklayın. Oıta boy bir tencereye koyup, üzerini birkaç parmak aacak kadar tuzlu ılık su ilave edin. Bunun için 1 çorba kaıı tuz kullanın. Pirinci 2 saat ıslatın. Bu sürenin sonunda bir süzgece aktarıp, süzülmeye bırakın.

Bu arada soanı soyup, küçük küpler halinde dorayın. Kuüzümünü ayıklayın. Küçük bir kaba koyun. zerini örtecek kadar su ilave edip, bekletin. Kakulenin içindeki siyah tohumları çıkartın. Karanfille birlikte bir havanda dövün. Tarçını da ilave edip, karıtırın. Pirinci, üzerinden souk su geçirerek 3 kere yıkayın. Her yıkayıta pirinci tekrar tencereye koyup üzerine su ilave ettikten sonra, iki elinizle harmanlayarak niastasının suyun üzerine çıkmasını salayın. Sonra bu niastalı suyu döküp, ilemi yineleyin.

Et suyunu bir taım kaynatıp, bir kenara alın. Yaı orta boy bir tencerede, orta atete eritin. Ya kızmaya balayınca fıstıı ilave edin. Bir kevgirle birkaç kere karıtırıp 1-2 dakika piirin. Sonra 3′er dakika arayla eti ve soanı ilave edin. Yine kevgirle sık sık karıtırarak et kızarıp soan pembeleinceye kadar piirin. Etler pimeye yüz tutunca tuz, kuüzümü, tarçın, karanfil ve kakuleyi katıp, birkaç kere karıtırın. Pirinci etlerin üzerine dökün. Kevgirin tersiyle pirinci düzleyin. Tencerenin kapaını sıkıca örtün. Hatta gerekirse un ve su ile koyu bir bulamaç hazırlayıp, bunu tencerenin kapaının etrafına sıvayın. Atei iyice kısın. Pirinci 18-20 dakika, suyunu iyice çekinceye kadar piirin. Ocaı kapatın. Pilavı ocaın üzerinde 15-20 dakika demlendirin.

AFİYET OLSUN…