Daniel Paul Tammet

İnanılmaz Beyin: Daniel Paul Tammet
Daniel Paul Tammet, matematik hesapları, hafızada tutma ve örenme konularında doutan yetenekli bir İngiliz otistik dahi. Doutan epilepsi hastalıı olan Tammet aynı zamanda siznestezi (renkli iitme) sahibi.

ewaf

Numaraları renkler gibi algılıyor ve kafasında her sayı için oluturduu bir görüntü mevcut. 10,000′e kadar olan sayılar için esiz görüntüleri olduunu söyleyen dahi, yaptıı matematik ilemlerinin sonucunu manzaralar olarak gördüünü ve bir sayının bileik ya da asal olup olmadıını “hissettiini” söylüyor.

safds

İngilizce, Fransızca, Fince, Almanca, İspanyolca, Litovca, Romence, Estonca, İzlandaca, Galce ve Esperanto dillerini biliyor. zellikle sevdii dil ise çok fazla ünlü harf barındırdıı için Estonca.

yankı

Ses ve Yankı ile Yönünü Bulabilen ocuk: Ben Underwood
Ben Underwood’un gözleri kanser nedeniyle 3 yaında iken alındı. Fakat Ben basketbol oynamaya, bisiklete binmeye devam etti, kısaca hayatını normal bir ekilde sürdürdü.

lsls

Dünya seyahatlerine çıkabilmek için ekolokasyon (sesle yer belirleme teknii) örendi. Rehber köpekler olmadan, hatta ellerini kullanmaya bile ihtiyaç duymadan yön bulabiliyor. Kısa bir tıklatma sesi çıkarıyor ve sesin yankısını dinleyerek objelerin nerede olduunu algılıyor.

yunus

Ben Underwood tıpkı bir yunus veya bir denizaltı dinleme cihazı gibi yankı ile yönünü bulabilen dünya üzerindeki tek insan.

sogukkk

Ona souk ilemiyor!
Dünyanın dört bir yanında insanlar, öldürücü souklara meydan okuyor. Bu konuda en bilinen isim ise İngiliz uzun mesafe yüzücüsü Lewis Gordon Pugh. “Buz adam” lakaplı Pugh, eksi 1.8 derecedeki suda yaklaık 19 dakika kalarak tarihe geçti.

hjhj

Hereyi Yiyen Adam: Michel Lotito
15 Haziran 1950 doumlu Michel Lotito sindirilemeyen eyleri yemesiyle tanınan ünlü bir Fransız gösterici. “Monsieur Mangetout” (Hereyi Yiyen Adam) olarak bilinen Lotito’nun gösterilerinde metal, cam, lastik vb. malzemelerden yapılan bisiklet, televizyon, uçak gibi nesneler yemek yer alıyor.

hjhj

Cessna 150 uçaını yemek 2 yılını almı.

jant

unutmayan kadın

Unutmayan kadın: Jill Price
Nörobiyoloji uzmanı Jim McGaugh altı yıl önce ilginç bir vakayla karılatı. 40 yaında evli bir kadın ‘yaadıım hiçbir eyi unutmuyorum’ iddiasıyla uzmana bavurdu.

unutmayan kadın2

Yapılan aratırmalar sonunda kadının gerçekten hiçbireyi unutmadıı ortaya çıktı. Kadının son 25 yılı üzerinde aratırma yürüten doktorlar kadının en ince detayları bile hatırladıını ortaya çıkardılar. Jill Price 25 yıl önce bugün havanın nasıl olduunu bile hatırlıyor.

buz adam

buz

Buz adam:Wim Hof
Hollandali Wim Hof, buz altında yüzdü, buzla dolu kutuda oturdu, Avrupanın en yüksek daı Mont Blanca kısa pantolonlarla tırmandı,dünya rekorları topladı ve her zaman yeni meydan okuyulara hazır.

daniel

Elastik ocuk: Daniel Browning Smith
Elastik ocuk yaayan en elastik insan ve en ünlü akrobat, aynı zamanda be Guinness rekoru sahibi.

daniel2

Profesyonel basketbol, beysbol maçlarında yer almı olan Daniel Browning Smith, birçok kanalda, çok fazla sayıda programa konu oldu.

kutu

Sergiledii esiz akrobasi hareketleri izleyenleri akına çeviriyor.

gozyasi

Gözyaları İle Yazı Yazan Adam: Ru Anting
inli 56 yaındaki Ru Anting çok özel bir yetenee sahip.; gözlerinden fıkırttıı yalarla yazı yazabiliyor. Burnuna bir miktar su çektikten sonra suyu gözyaı kanalından fıkırtan adam belirli bir yüzey üzerinde istediini yazabiliyor. Ru, bu sıradıı yeteneini çocukken nehirden yüzdüü sırada kefetmi. “Bazen yüzerken burnuma su kaçıyordu ve bir gün tesadüfen burnuma kaçan suyu gözlerimle fıkırtabildiimi kefettim. Arkadalarım beni görünce çok aırdı,” diyor.

gozyasi2

Ancak bu yetenei, 1990′lı yıllarda 20 seneden fazla bir süre çalıtıı yerel gübre fabrikasındaki iinden ayrılıp gelitirmeye baladı. 3 yıl boyunca bu kabiliyeti üzerinde uraan Anting en sonunda kendi isteiyle gözyaını 3 m uzaklıa fıkırtabilmeyi baardı.

jet

Kulaıyla Jet Uçak eken adam: Manjit Singh
57 yaındaki “Demir Adam” lakaplı Manjit Singh yaklaık 30 dünya rekorunun sahibi. Bu rekorlar arasında çift katlı bir otobüsü saçıyla çekmek, kulaklarıyla 85 kg kaldırmak ve tabii yine kulaklarıyla bir jet uçaı çekmek yer alıyor.

otobüs

Nisan 2007′de İngiltere’deki East Midlands Havaalanı’nda yaklaık 7.4 ton aırlıındaki uçaı kulaklarıyla çekerek 3.5 m ilerletmeyi baardı. Singh rekor denemesinden sonra, “Kendimi çok kötü hissetmiyorum. Kulaklarım biraz arıyor ama sorun deil,” açıklamasını yaptı.

irigoz

Gözü Dıarda Adam : Cladio Pinto
Gözlerimi bebeklerinden 4 cm dıarıya çıkarabiliyorum. Bu bana tanrının bir hediyesi. Kendimi kutsanmı hissediyorum. Bu sözler gözlerini, göz bebeklerinin içinde yüzde 95 oranında dıarıya pörtletebilen Brezilyalı Claudio Pintoya (42) ait. Hayatını gözlerini pörtleterek kazanan Brezilyalının keyfine diyecek yok çünkü, o yıllarca isizlik sigortası ile geçinmi birisi.
mıknatıs

Mıknatıs Adam: Liew Thow Lin
Malezyalı Liew Thow Lin’in vücudu tam bir manyetik alan. Bakent Kuala Lumpur’a 200 km. mesafedeki Ipoh Kasabası’nda yaayan 69 yaındaki Lin bütün madeni eyaları mıknatıs gibi çekiyor. atal bıçaktan ütüye her türlü metal eyayı bedeninin çekim gücüyle taıyabilen Lin, çevre illerden gelen meraklıların da balıca ilgi odaı durumunda. 1991 yılında bir dergide baka bir mıknatıs adam üzerine okuduu yazıdan sonra kendi özelliini fark eden Lin’in üç oluyla torunu da aynı yetenee sahip.

di

Di Kralı: Rathakrishnan Velu
Malezya’da “Di Kralı” takma adlı bir adam, bir çok dünya rekoruna imza atmı biri.

di2

En son Kuala Lumpur istasyonunda yaptıı gösteride, 297,1 tonluk treni, trene ilitirilmi bir çelik halat yardımıyla 2,8 metre yürütmütü.

el çırpma

Helikopter gücüyle el çırpabiliyor
inli Zhang Quan sahip olduu özellikle rekorlar kitabına bile girmeyi baardı. 70 yaındaki bu adam 107 desibel gücüyle el çırpıyor. Bu seviye de helikopterden çıkan ses gücüne oldukça yakın.

ses kadın

110 Desibel ses gücünde gülüyor
Tayland’da yaayan 55 yaındaki Jittarat Wongsomboon, gülünce adeta daları deviriyor. 110 desibel gücüyle gülebilen bu kahkaha makinası kadın, bugüne kadar birçok gülme yarımasına katılmı ve ödül kazanmı.