Turunçgiller içinde en aır ve soua en dayanıklı bitki olarak bilinen aaç kavunu, Mersin’in Silifke ilçesinde üreticinin yeni alternatifi olmaya aday gösteriliyor.

Türkiye’nin en önemli narenciye merkezi olan ve toplam limon üretiminin yüzde 70′ini tek baına karılayan Mersin’de, limon bahçelerinin kenarlarında yetitirilmeye balanan aaç kavunu, tadı ve mis kokusunun yanı sıra aırlıı ile de dikkati çekiyor.

Turunçgiller içinde en aır ve soua en dayanıklı bitki olarak bilinen aaç kavunu, olgunlatıında koparılmaya gerek kalmadan kendiliinden dökülüyor.

Silifke Ziraat Odası Bakanı Mahire Can, AA muhabirine yaptıı açıklamada, imdilik limon bahçelerinin kenarına dikilen aaç kavununun üreticinin yeni alternatifi olmaya aday gösterildiini belirtti.

Can, aaç kavununun yava büyüyen bir aaç olduunu, 3 yaına geldiinde meyve vermeye baladıını, meyve aırlıının 1-1,5 kilo ile 4,5 kilo arasında deitiini ifade ederek, unları söyledi:

”Kabuu kalın, sert ve kokulu olan aaç kavunu Güney Avrupa ve Hindistan’da youn olarak üretilmekle birlikte Türkiye’de, Akdeniz, Ege ve Dou Karadeniz’de yetiiyor.”

Can, aaç kavununu narenciye üreticilerine alternatif ürün olarak önerdiklerini belirterek, ”retiminin yaygınlaması halinde iç ve dı pazarda kolaylıkla yer bulabileceini düünüyoruz” dedi.

Aaç kavununun birçok hastalıa iyi geldiinin bilindiini, kabızlıı gideren, mide ve cierlerin hararetini kesen, mide ve kalbi kuvvetlendiren özellii ile ön plana çıktıını ifade eden Can, öyle devam etti:

”Aaç kavunu yüksek vitamin deerinin yanı sıra yutmamak kouluyla kabuu çinendiinde aız kokusunu gideriyor, di etlerini güçlendiriyor.

Aaç kavununu veya yapraını koklamanın ba arısına da iyi geldii belirtiliyor.

evreye yaydıı mis kokusuyla da bilinen aaç kavununu yöremizde birçok kadın evinde giyim eyalarının arasına koyarak kokusundan faydalanıyor.

Bazı kadınlar da kabuunu kaynatıp buharından çıkan kokuyla evine bahar kokusu ve ferahlıı getiriyor.”

(AA)