Birlemi Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün geçmii çok eskilere dayanıyor.
Kadınların erkeklerle eit haklara sahip olmak yolunda verdii savaın temsili balangıcı 8 Mart 1857 yılında ABDnin New York kentinde baladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalıan 40.000 içinin insanlık dıı çalıma koullarına ve düük ücrete karı balattıı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çou kadın 129 içi can verdi. İçilerin cenaze törenine 100 bini akın kii katıldı.
1910 yılında Danimarkanın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale balı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, bu yangında yaamını yitiren 129 kadın içi anısına 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkını onurlandırmayı amaçlayan Kadınlar Günü önerisi oy birlii ile kabul edildi.
1975 yılında Dünya Kadınlar Yılını ilan eden Birlemi Milletler rgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Martın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlatırdı. Kadınlara eit hakların verilmesinin Dünya barıını güçlendirecei kabul edildi.
Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüü özgürleme mücadelesinin kutlandıı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildii bir gün haline geldi.