mutlu yalı
100 yıl yaamak için ne yemeli

Uzun bir yaamın sırrı, insanolunun en çok peinden kotuu hayallerin baında geliyor. Bilim ilerledikçe, her gün yapılan yeni yapılan aratırmalarla, bu gizem biraz daha aralanıyor. Ancak bazı insanlar, çok çaba göstermeden bir asırı deviriyor.

Peki onların sırrı ne Bazı bilimadamları, corafi bölgenin bunda etkisi olduunu düünüyor. rnein, Japonyanın Okinawa Adası, dünyada yaları 100ün üzerinde olan en çok insanın yaadıı yer.

yog

Uzmanlara göre bunun nedeni, ada sakinlerinin Japon mutfaına özgü az yalı ve sebze aırlıklı beslenme alıkanlıkları. Ancak dünyanın birçok bölgesinde de yaları 100ün üzerinde olan insanlar yaıyor.

Dünyanın saygın bilim kurulularından İngiltere Beslenme Kurumundan (British Nutrition Foundation), diyetisyen Dr. Elizabeth Weichselbaum insanlardan 10unuyla bir görüme yaptı. Ve nasıl bu kadar uzun yaadıklarının cevabını bulmaya çalıtı. İte sonuçları…

balık

1.Balık

115 yaındaki Danimarkalı Hendrikje van Andel-Schippera göre uzun yaamasının sırrı her gün yedii ringa balıı ve içtii bir bardak portakal suyu. Balık Omega 3 yaı bakımından çok zengin ve özellikle kalp ve damar hastalıklarını önleyici bir yapıya sahip. Portakal suyu ise vitamin C ve antioksidan bakımından zengin.

sbze

2.Taze sebze

120 yaındaki Arap asıllı İngiliz Mariam Amash, uzun ömürlü olmasını bolca sebze yemesine balıyor. Dr. Weichselbaumun, günlük beslenme listemize çeitli vitamin ve minareller içeren sebzeleri de dahil etmemiz art. Sebzeler, kalp krizini önlüyor ve kansere karı koruma salıyor.

eeker

3.Kararında eker

114 yaındaki Japonyalı Mitoyo Kawate düzenli olarak geleneksel vanilyalı kek (eker, su, tereya ve vanilyadan yapılan) yediini söylüyor. Dr. Weichselbauma göre Kawatenin uzun yaamasına asıl sebep kek deil fakat düzenli olarak ancak kararında eker tüketmesi.

egzersiz

4.Egzersiz

Ukraynalı Hryhoriy Nestorun en sevdii yemek, ekmek arası atıtırma. Bol bol Lahana, patates ve balık da yediini söyleyen Nestor, bunun yanında hiç evlenmediini ve Ukraynadaki çiftliinde aktif bir hayat sürdürdüünü ve çok hareket ettiini söylüyor.

kadeh

5.Alkol

Kesinlikle alkol almamak bir çok kaynakta az miktarda alkol almanın kalp salıına yarar saladıını söylerken vücuttaki kanser virüsünü inanılmaz birekilde harekete geçirdiini göz ardı etmemek gerek..

ekmek

6.Ekmek

111 yaına kadar yaayan İngiliz Ada Masonun torunu, annanesinin her öünde bol bol ekmek yediini söyledi. Mineral açısından zengin olan ekmek, uzun yaamın nedeni olmasa da yardımcısı olmu olabilir.

tahıl

7.Tahıl

Her sabah bir İskoç gelenei olan yulaf lapasını yiyen 111 yaındaki Annie Knight, uzun yaamasını bu alıkanlıına balıyor. Dr. Weichselbaum göre ise yulaf lifli yapısıyla salıına çok yararlı.

tavuk

8.Tavuk

114 yaına kadar yaayan Yukichi Chuganji fazla sebze yememesine ramen uzun ömrünü her gün yedii halanmı tavua balıyor. Dr. Weichselbauma göre pilavın içinde vitaminler, minareller ve niasta bulunuyor. Ama pilavla sebze de yemek gerekiyor.

peynir

9.Peynir

Kazakistanda yaayan Sakhan Dosova 130 yaına daha yeni bastı ve dünyanın en yalı insanı olarak rekor kırdı. Tatlıdan uzak duran Dosova, bunun yerine bolca süzme peynir yiyiyor. Dr. Weichselbaum süzme peynirin dier peynirlere nazaran daha az yalı olduunu ve kalsiyum açısından da zengin bir besin olduunu söylüyor.

süt

10.Süt

116 yaındaki Ekuadorlu Maria Esther uzun yaamasının sebebinin içtii keçi sütü olduunu söylüyor. Uzmanlara göre, süt kemiklerin içerdii kalsiyum ile kemiklerin zedelenmesini ve güçsüzlenmesini önlüyor. Böylece, ya geçse bile, insan daha dinamik ve salıklı bir yaam sürebiliyor.