Bu tüyolara dikkat

Otomobiller,asansörler, betonlar arasında süren büyük ehir yaamı, egzersiz için özel zaman ayırmayı gerekli kılıyor. Ancak,yine aynı ehir yaamı,özellikle çalıanlar için, böylesi bir egzersiz programına düzenli zaman ayırmayı zorlatırıyor.

Eer siz de kapsamlı bir egzersiz programı için zaman ayıramıyorsanız çözümsüz deilsiniz.Sizi forma sokmasını beklediiniz egzersiz programınızı gün içinde hem de günlük programınızı deitirmeden küçük bölümler halinde hayata geçirebilirsiniz.Nasıl mıİte size küçük zamanlar ayırarak 100 kalori birden harcayabileceiniz 10 öneri.

İp atlayın

ocukluumuzun vazgeçilmez oyunlarındandı ip atlamak.ocukluunuza dönmeye ne dersiniz

Bo bir zaman aralıında 10 dakika boyunca saniyede iki kez zıplayarak ip atlamanız 100 kalori yakmanıza yetecek.Eer bunu tek ayakla ya da deiik ip atlama versiyonlarını deneyerek yaparsanız daha kolay ve fazla kalori yakmanız mümkün.

Merdiven çıkın

Günlük yaamınızda mutlaka merdiven yerine asansör kullanıyorsunuz. Durun. Sakın asansöre yönelmeyin. ünkü hızlı bir ekilde 7 dakika boyunca merdiven tırmanarak tam 100 kalori yakabilirsiniz. İnerken asansör kullanmanızda bir sakınca yok; çünkü size getirecei bir yararı da yok.


Koun
Evinizin koridorunun uzunluunu ölçün. Size bir mil yani 1.852 metrelik bir mesafe gerekiyor. nce koridorunuzu kaç kez kat etmeniz gerektiini belirleyin. Sonra bu mesafeyi koarak tamamlamaya çalıın. Bu size 100 kalori yakma olanaı verir. Koarken kollarınızı sallamanız ise yakılan kalori miktarını artırır.

Bisiklet sürün

10 dakika süreyle hızlı bir ekilde bisiklet sürmeniz size 100 kalori yaktırır. Bisikletiniz yoksa yere uzanarak bacaklarınızla pedal çevirme hareketi yapabilirsiniz. Ancak bu yolu deniyorsanız hızınızın çok yüksek olması gerekir.


Tempolu bir ekilde yürüyün
Yaklaık 15 dakika tempolu olarak bir mil yani 1.862 metre yürürseniz 100 kalori yakabilirsiniz. Bu size basit görünebilir. Ancak tempolu yürümek ve aynı tempoyu sürdürmek gerekir. Yava yürürseniz kalori yakamazsınız.

Yoga yapın

25 dakika süresince yapılan yoga hareketleriyle 10 kalori yakmanız mümkün. Bu hareketler için bir yoga DVD’sinden yararlanabilir ya da kitap kullanabilirsiniz. Yoga, hem kalori yakmanıza hem de tüm kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Kaslarınızı gelitirirken dayanıklılıınızı da arttırır.


Jimnastik yapın
15 dakika süreyle sanki beden eitimi dersindeymi gibi egzersiz yaparsanız 100 kalori harcarsınız. Sözünü ettiimiz mekik gibi basit hareketler, eilip kalkmalar, vücut esnetmeler ve benzerleri. Bunlar aynı zamanda çok kalori yaktıran hareketlerdir.

Aırlık kaldırın
35 dakika boyunca 3,5 kilogramlık bir domble,yani aırlıkla yapacaınız çalıma size 100 kalori yaktırır. Ancak aırlık kaldırırken belinizin rahat yaslanacaı bir ekilde oturup,belinizi dik tutun. ünkü aırlıı vücudunuzla deil kollarınıza vererek çalımanız gerekiyor.

Bahçede vakit geçirin
Bahçeniz varsa anslısınız.Hem zevkli zaman geçirmek hem de elenmek için bahçe ileri birebir. içeklerin topraklarını havalandırmak, onları sulamak,kurumu dallarından ayırmak derken yarım saat uçup gider ve siz tam 100 kalori vermi olursunuz.


Mutfakta yemek yapın
Dıarıdan sipari etmek yerine kendi yaratıcılıınızı kullanmanızda da yarar var. Mutfakta geçirdiiniz bir saat yaklaık 100 kalori yakmanızı salar. Hem de üretici olmanın keyfini yaayarak. Doranan soanlar,sebzeler, tencere ve tavaların kaldırılıp indirilmesi, çıkan bulaıkların yıkanıp bulaık makinesine doldurulması,sonra yerlerine yerletirilmesi… Zevkli ve kalori yakıcı eylemler olarak gösteriliyor.