1. Kimler baırsak kanseri riski altındadır

Herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 ya ve üstündeki kiiler için risk artar. 50 yaın üzerindekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve imansa onlar açısından tehdit daha da büyür.

Genetik olarak baırsak kanserine eilimli olanların yüzde 75′i riskli grubuna girer.

2. Baırsak kanseri erken dönemde belirti verir mi

Kalın barsak kanseri küçük polipten kaynaklanabilir. Bu polip yaklaık 7-10 yılda büyüyerek kansere neden olur. Bu süreçte hiç belirti vermedii için özellikle risk grubundakilerin düzenli olarak kontrolden geçmesi gerekir.

3. Geç dönemde hangi belirtiler ortaya çıkar

Kolay belirti vermeyen baırsak kanserinin geç ortaya çıkan belirtileri öyledir: Kabızlık,ishal, karın arısı, dıkıda kan, arılı dıkılama, sebebi bilinmeyen ani kilo kaybı..

4. Erken tanı için hangi testler yaptırılmalıdır

Kalın baırsak taramalarında “dıkıda gizli kan testi” ile yapılır. Gözümüzle görülmeyen kanamalar dıkıda aranır. Negatif ise yılda bir tetkik tekrarlanmalıdır. Pozitif çıkarsa hastalara kolonoskopi yapılması gerekmektedir. Kolonoskopiyle tüm kalın barsaı görüntülemek mümkündür. Ailesinde kalın baırsak kanseri olan kiiler 40 yaından sonra her 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmalıdır.

5. Kolonoskopi nasıl ilemdir

Kalın baırsaın tümünün incelenmesini içeren bir yöntemdir. Hasta bu ilem sırasında uyutulduu için sanıldıının aksine korkulacak bir ilem deildir. Polip saptandıında ilem sırasında çıkartılır ve incelenmek üzere patolojiye gönderilir. Bir kez polip alınan kiinin daha sonra kolonoskopi ile düzenli olarak izlenmesi gerekir.

6. Görüntüleme teknii olarak kolonoskopi dıında alternatif bir yöntem var mıdır

Geleneksel kolonoskopiyi istemeyenler için bir yeni bir alternatif daha var.

zel bir batın tomografisi olan sanal (Virtüel) kolonoskopi. Bununla da baırsaı tamamen görüntülemek ve polipe rastlandıında daha sonra uygulanacak kolonoskopi ile bunu almak mümkündür.Ancak anlaılacaı üzere müshil ile kolonun temizlenme ilemi 2 kez yapılmı olacaktır.

7. Baırsak kanserini önlemek açısından dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir

Folik asit, selenyum, kalsiyum ve D vitamini kullanmak,günde 1200 mg kalsiyum almak, egzersiz yapmak, yalı gıdalardan kaçınarak liften zengin besinler, sebze; meyve tüketmek kolon kanserini önleyici faktörler arasındadır. Sigara barsak kanseri riskini arttıran etmenlerin baında gelir. Bu açıdan riski azaltmak adına sigara içilmemelidir.

8. Nasıl bir tedavi programı uygulanır

Hastalıın evresine göre tedavi ekilleri deiir. Tedavi gastroenterolog, cerrah ve radyasyon onkolou tarafından planlanır. Ameliyat, barsak kanserinin balıca tedavisini oluturur ve en çok kullanılan metotların baında gelir. Ameliyatla tüm kanserli dokunun temizlenmesi esas amaçtır. Kemoterapi ve radyoterapi ile gözden kaçabilecek kanser hücrelerinin de yok edilmesi hedeflenir.

9. Kemoterapi tedavisi gören baırsak kanseri hastaları hangi noktalara dikkat etmelidir

Kemoterapi sırasında baharatlı gıdalardan uzak durmak, çok aç veya çok tok olmamak gerekir. Tedavi sırasında balık, tavuk, kırmızı et yenmesi önerilir. Yüksek dozda ve özellikle mültivitaminlerin alınmaması önerilir.

10. Bitkisel ilaçlar tedavide kullanılabilir mi

Doal ilaçların vücuda ne açıdan yararlı veya zararlı olduu bilinmemektedir. Bu ilaçların yapılan tıbbi tedavinin etkisini azaltma, engelleme ihtimali bulunmaktadır. Bu açıdan önerilmemektedir. zellikle karaciere ekstra yük getirebilmesi nedeniyle ısırgan otu , aloe vera ya da uzak dou kökenli karıık çaylardan ve etkisi bilimsel açıdan sınanmamı çeitli otlardan uzak durmak gerekmektedir.